Trwa ładowanie...
d2068u8

Jeffery Deaver

Inne
Źródło: Inne

Jego ojciec był copywriterem, matka gospodynią domową. Jego młodsza siostra - Julie Reece Deaver - jest autorką powieści dla młodzieży. Swoją pierwszą książkę, składającą się z dwóch rozdziałów, Deaver napisał w wieku jedenastu lat. Jako nagrodzony poeta, pisał i prezentował swoje piosenki.

Po ukończeniu Uniwersytetu w Missouri, Deaver rozpoczął pracę jako dziennikarz. By zdobyć doświadczenie, potrzebne do pracy w charakterze korespondenta dla "The New York Times" i "Wall Street Journal", zapisał się do Fordham Law School. Po otrzymaniu dyplomu podjął na jakiś czas praktykę prawniczą. Pracował jako adwokat dla dużej firmy na Wall Street. Długą drogę do pracy wykorzystywał na pisywanie powieści z gatunku thriller. W 1990 roku zajął się już wyłącznie pisaniem.

Jest autorem 18 powieści. Był pięciokrotnie nominowany do Edgar Awards w kategorii Mystery Writers of America oraz do Anthony Award. Jest dwukrotnym laureatem the Ellery Queen Reader's Award za najlepsze opowiadanie roku. W 2001 zdobył W.H. Smith Thumping Good Read Award za powieść The Empty Chair (Puste krzesło). Powieści Deavera przetłumaczone zostały na 25 języków, zajmują czołowe miejsca na listach bestsellerów.

Światową sławę przyniósł mu wydany w 1997 r. Kolekcjoner kości - pierwsza powieść Deavera, w której pojawiła się para detektywów: Lincoln Rhyme - błyskotliwy lecz sparaliżowany kryminalistyk i jego piękna asystentka Amelia Sachs. Powieść doczekała się ekranizacji, a w głównych rolach zostali obsadzeni gwiazdorzy Hollywood - Denzel Washington i Angelina Jolie.

Nie była to jednak pierwsza powieść Deavera, którą zainteresował się świat filmu. Poprzednia, wydana w 1995 r., zatytułowana Panieński grób - stała się podstawą zrealizowanego przez HBO filmu Dead Silence.

Jeffery Deaver jest rozwiedziony, nie ma dzieci. Mieszka w Virginii i w Kalifornii.

d2068u8

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2068u8
d2068u8
d2068u8