Trwa ładowanie...

Jednak porozmawiają o Salomonie Morelu. Biblioteka w Katowicach zmienia zdanie

Spotkanie poświęcone książce ”Komendant. Życie Salomona Morela” jednak się odbędzie w ramach V Dni Kultury Żydowskiej w Katowicach. Wcześniej była mowa o jego odwołaniu ze względu na rzekome kontrowersje.

Obóz Zgoda w ŚwiętochłowicachObóz Zgoda w ŚwiętochłowicachŹródło: East News
d3jd320
d3jd320

Przypomnijmy, że Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach odwołała w ostatni piątek wcześniej zapowiadane spotkanie z Anną Malinowską, autorką książki ”Komendant. Życie Salomona Morela”. Miało ono odbyć się w ramach V Dniach Kultury Żydowskiej.

Autorka odebrała w piątek telefon z biblioteki, że planowane na 9 marca spotkanie autorskie on-line zostało odwołane, ponieważ jego temat może być zbyt kontrowersyjny i bolesny dla Ślązaków, a Morel nie jest dobrym reprezentantem kultury żydowskiej.

Salomon Morel był polskim Żydem, po wojnie komendantem obozu ”Zgoda” w Świętochłowicach, gdzie głodzono i torturowano Ślązaków.

Przeciwko organizacji spotkania protestował – anonimowo – autor artykułu na stronie portal.katowice.pl. Powoływał się też na list anonimowej czytelniczki.

d3jd320

W poniedziałek, 8 marca, dyrekcja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach zmieniła zdanie i stwierdziła, że spotkanie jednak dojdzie do skutku.

Zostało ono przeniesione na 30 marca, o godz. 17.00, na biblioteczny kanał YouTube: https://www.youtube.com/user/MBPwKatowicach.

Jak czytamy w oświadczeniu dyrektor MBP Ewy Stasiak:

”Rozumiemy, że ktoś (niestety anonimowy) mógł poczuć się zaniepokojony nazwiskiem Salomona Morela na plakacie zapowiadającym V Dni Kultury Żydowskiej, rozumiemy również, że niepokój ów podzielił autor tekstu. Trudno nam jednak zrozumieć to, że żadna z wyżej wymienionych osób nie zapoznała się z wyczerpującą sporny temat książką Anny Malinowskiej pt. ”Komendant. Życie Salomona Morela”, ani też nie poczekała z wyrażeniem własnej opinii i obaw do czasu obejrzenia spotkania i wysłuchania tego, co Autorka na do powiedzenia na temat Morela”.

Okładka książki "Komendant" (Agora)
Okładka książki "Komendant" (Agora)
d3jd320
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jd320