Janusz Rudnicki
Janusz Rudnicki to znany pisarz i eseista, a także działacz NSZZ „Solidarność”, internowany po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 r. Po odzyskaniu wolności emigrował do Niemiec, z których wrócił dopiero w 2015 r. Książki jego autorstwa były kilkukrotnie nominowane do prestiżowej Nagrody Literackiej Nike.
Janusz Rudnicki urodził się 13 listopada 1956 r. w Kędzierzynie-Koźlu (województwo opolskie). Sławę zdobył nie tylko dzięki swojej twórczości, ale także za sprawą swoich kontrowersyjnych wypowiedzi medialnych.
Janusz Rudnicki – młodość i działalność polityczna
Janusz Rudnicki urodził i wychował się w Kędzierzynie-Koźlu. Jest synem Tadeusza – kierowcy i Wiesławy – księgowej. Ukończył Liceum Ekonomiczne i Studium Kulturowo-Oświatowe w Opolu (specjalizacja teatralna), a następnie slawistykę i germanistykę na Uniwersytecie w Hamburgu. Rudnicki był także założycielem i pomysłodawcą teatru „Wiertło”. Oprócz tego zaangażował się w działalność NSZZ „Solidarność” i z tego powodu 13 grudnia 1981 r. był internowany. W więzieniu przebywał do października 1982 r. - kilka miesięcy po odzyskaniu wolności wyjechał do Niemiec i zamieszkał w Hamburgu. Do Polski wrócił na stałe w 2015 r.
Janusz Rudnicki – książki
Rudnicki zadebiutował w 1985 r. opowiadaniem pt. „Przemarsz sekretarzy prowincjonalnych”, które zostało opublikowane na łamach emigranckiego miesięcznika kulturalno-politycznego „Archipelag”. Oprócz tego jego opowiadania były publikowane w paryskiej „Kulturze” i w „Twórczości”, z którą współpracuje do dziś. Niektóre teksty literackie Rudnickiego wydawane były pod pseudonimem Marek Szczukocki. Pisarz ten był kilkakrotnie nominowany do prestiżowej Nagrody Literackiej Nike w tym za tom pt. „Chodźcie, idziemy” i zbiór opowiadań pt. „Śmierć czeskiego psa”. Pisarstwo Rudnickiego charakteryzuje się groteskowością, bezwstydnością i prowokacyjnością. Zarówno jego opowiadania, jak i powieści przesycone są wulgaryzmami i językiem z rejestru niskiego. Sam Rudnicki przedstawia się jako kolekcjoner wrażeń, który z każdego, nawet najmniejszego, doświadczenia może „zrobić literaturę”
Janusz Rudnicki – kontrowersje
Rudnicki znany jest nie tylko jako pisarz i eseista, ale także jako autor wielu kontrowersyjnych wypowiedzi. Wiele emocji budzą jego komentarze na temat kobiet i Polaków. Doszło nawet do tego, że dziennikarka „Wysokich Obcasów” ujawniła, że Rudnicki sam przyznał, że kilkakrotnie zdarzyło mu się obrazić kobiety, za co potem musiał przepraszać.
Data urodzenia | 13.11.1956 |
Miejsce urodzenia | Kędzierzyn-Koźle |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze