Trwa ładowanie...
d4f4ofj

Janusz Rudnicki

East News
Źródło: East News

Janusz Rudnicki to znany pisarz i eseista, a także działacz NSZZ „Solidarność”, internowany po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 r. Po odzyskaniu wolności emigrował do Niemiec, z których wrócił dopiero w 2015 r. Książki jego autorstwa były kilkukrotnie nominowane do prestiżowej Nagrody Literackiej Nike.

Janusz Rudnicki urodził się 13 listopada 1956 r. w Kędzierzynie-Koźlu (województwo opolskie). Sławę zdobył nie tylko dzięki swojej twórczości, ale także za sprawą swoich kontrowersyjnych wypowiedzi medialnych.

Janusz Rudnicki – młodość i działalność polityczna

Janusz Rudnicki urodził i wychował się w Kędzierzynie-Koźlu. Jest synem Tadeusza – kierowcy i Wiesławy – księgowej. Ukończył Liceum Ekonomiczne i Studium Kulturowo-Oświatowe w Opolu (specjalizacja teatralna), a następnie slawistykę i germanistykę na Uniwersytecie w Hamburgu. Rudnicki był także założycielem i pomysłodawcą teatru „Wiertło”. Oprócz tego zaangażował się w działalność NSZZ „Solidarność” i z tego powodu 13 grudnia 1981 r. był internowany. W więzieniu przebywał do października 1982 r. - kilka miesięcy po odzyskaniu wolności wyjechał do Niemiec i zamieszkał w Hamburgu. Do Polski wrócił na stałe w 2015 r.

Janusz Rudnicki – książki

Rudnicki zadebiutował w 1985 r. opowiadaniem pt. „Przemarsz sekretarzy prowincjonalnych”, które zostało opublikowane na łamach emigranckiego miesięcznika kulturalno-politycznego „Archipelag”. Oprócz tego jego opowiadania były publikowane w paryskiej „Kulturze” i w „Twórczości”, z którą współpracuje do dziś. Niektóre teksty literackie Rudnickiego wydawane były pod pseudonimem Marek Szczukocki. Pisarz ten był kilkakrotnie nominowany do prestiżowej Nagrody Literackiej Nike w tym za tom pt. „Chodźcie, idziemy” i zbiór opowiadań pt. „Śmierć czeskiego psa”. Pisarstwo Rudnickiego charakteryzuje się groteskowością, bezwstydnością i prowokacyjnością. Zarówno jego opowiadania, jak i powieści przesycone są wulgaryzmami i językiem z rejestru niskiego. Sam Rudnicki przedstawia się jako kolekcjoner wrażeń, który z każdego, nawet najmniejszego, doświadczenia może „zrobić literaturę”

Janusz Rudnicki – kontrowersje

Rudnicki znany jest nie tylko jako pisarz i eseista, ale także jako autor wielu kontrowersyjnych wypowiedzi. Wiele emocji budzą jego komentarze na temat kobiet i Polaków. Doszło nawet do tego, że dziennikarka „Wysokich Obcasów” ujawniła, że Rudnicki sam przyznał, że kilkakrotnie zdarzyło mu się obrazić kobiety, za co potem musiał przepraszać.

d4f4ofj

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4f4ofj
d4f4ofj
d4f4ofj