Trwa ładowanie...
d2ml5zs

Jan Maria Jackowski

http://janmariajackowski.pl
Źródło: http://janmariajackowski.pl

Jan Maria Jackowski jest bezpartyjnym senatorem, który wystartował w wyborach z ramienia PiS-u. Z wykształcenia jest historykiem i dziennikarzem. Działał m.in. jako fotoreporter dla prasy i twórca programów telewizyjnych.

Jan Maria Jackowski - życiorys

Jan Maria Jackowski urodził się 23 stycznia 1958 r. w Olsztynie w rodzinie patriotów: dr. inż. Jerzego Jackowskiego - podporucznika Wojska Polskiego (wziął udział w kampanii wrześniowej), porucznika lwowskiego oddziału AK oraz Jadwigi - popularyzatorki polskiej kultury i przyrody, publicystki, żołnierza AK, działaczki organizacji kombatanckich i kresowych.

W 1976 r. Jan Maria Jackowski ukończył V Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka w Szczecinie Następnie rozpoczął studia historyczne, dziennikarskie i prawne na Uniwersytecie Warszawskim. W ich trakcie brał udział w zajęciach tzw. Uniwersytetu Latającego (późniejszego Towarzystwa Kursów Naukowych). W 1982 r. otrzymał tytuł magistra historii, a w 2017 r. doktora nauk humanistycznych w tej samej dziedzinie. Odbył również studia podyplomowe, gdzie wyspecjalizował się w technikach wizualizacji i obrazowania, jak również w zarządzaniu nieruchomościami.

Jako młody człowiek, Jan Maria Jackowski aktywnie działał w środowisku opozycji, a w szczególności związany był z Ruchem Praw Człowieka i Obywatela. W 2002 r. otrzymał zaświadczenie Instytutu Pamięci Narodowej, w którym został uznany za pokrzywdzonego. Oznacza to, że Służba Bezpieczeństwa inwigilowała Jackowskiego, a jednocześnie, że dzisiejszy senator nie podjął współpracy z bezpieką.

Otrzymał Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego oraz Nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka.

Jan Maria Jackowski ma żonę Agnieszkę, pedagog zajmującą się filozofią. Para ma sześć córek: Joannę, Marię, Annę, Dominikę, Zofię i Helenę.

Jan Maria Jackowski - działalność

W pierwszej połowie lat 80. Jan Maria Jackowski pracował jako fotoreporter dla "Tygodnika Solidarność", natomiast dla "Tygodnika Powszechnego" pisał eseje. Zdjęcia senatora były prezentowane na czterech wystawach indywidualnych. Po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej został redaktorem, a następnie sekretarzem kwartalnika "Fotografia", gdzie pisał o sztuce i kulturze. Pod koniec lat 80. był wiceprzewodniczącym Rady Pracowniczej Wydawnictwa Arkady, które wydawało pismo.

Jackowski spędził dwie następne dekady, pracując dla Telewizji Polskiej jako dziennikarz, a także twórca programów o tematyce politycznej, historycznej i rodzinnej takich jak:

  • „Drogi do wolności”
  • „Interpelacje”
  • „Pro Familia”
  • „Rodzina Rodzinie” Był również felietornistą Radia Maryja.

Kariera polityczna Jackowskiego rozpoczęła się w latach 90., kiedy ówczesny prezydent Lech Wałęsa wyznaczył go na członka Rady do spraw Mediów i Informacji przy Prezydencie RP. Zajmował się mediami elektronicznymi. Funkcję tę pełnił do 1995 r.

W latach 1997 – 2001 Jackowski działał jako poseł na Sejm RP. Był także przewodniczącym Komisji Kultury i Środków Przekazu. W latach 2002-2006 był radny, wiceprzewodniczącym, a później przewodniczącym Rady miasta Warszawa.

W latach 2005 – 2007 był sędzią Trybunału Stanu. Został też trzykrotnie wybrany na członka Rady Powierniczej Zamku Królewskiego w Warszawie.

W 2011 r. Jackowski został senatorem RP (jako kandydat bezpartyjny z listy PiS). Cztery lata później rozpoczęła się jego druga kadencja. W Senacie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu. Jest także członkiem Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Jan Maria Jackowski - książki

Jan Maria Jackowski napisał kilkanaście książek oraz ponad 1500 artykułów, dotyczących historii, polityki, mediów i sztuki. Publikacje są najczęściej zbiorami esejów, wywiadów, felietonów i komentarzy Jackowskiego na aktualne tematy. Wśród nich znaleźć można:

  • "Interpelacje. Kulisy manipulacji" - eseje napisane razem z Szczepanem Żarynem
  • "Bitwę o Polskę" - o tej książce wspomniał sam papież Jan Paweł II
  • trylogię "Bitwa o Prawdę": "Labirynt złudzeń", "Wyrok na Boga", "Do zwycięstwa"
  • "Usłyszeć głos ludzi"
  • "Drogi i bezdroża III RP"
  • "Polska w globalnej sieci"
  • "Czas rodzin"
  • "Na tropach IV RP"
  • "Znad Dniepru nad Odrę. Wspomnienia Matki i syna" - dzieje rodziny Jackowskich; książka napisana wraz z matką, Jadwigą
  • "Bitwa o Polskę w Europie"
  • „Bitwa o III RP”
Jan Maria Jackowski
Data urodzenia

23.01.1958

Miejsce urodzenia

Olsztyn

Bibliografia
d2ml5zs

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ml5zs
d2ml5zs
d2ml5zs
d2ml5zs

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj