Trwa ładowanie...
d3czic1

Jan Kanty Pawluśkiewicz

facebook.com
Źródło: facebook.com

Jan Kanty Pawluśkiewicz jest kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej. Najchętniej współpracuje z Elżbietą Towarnicką i Grzegorzem Turnauem. Jest autorem m.in.: "Nieszporów Ludźmierskich”, "Harfy Papuszy” i płyty dedykowanej papiezowi Janowi Pawłowi II - "Radość Miłosierdzia.

Jan Kanty Pawluśkiewicz - życiorys

Jan Kanty Pawluśkiewicz urodził się 13 października 1942 r. w Nowym Targu. Uczył się w szkole muzycznej, a następnie studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Działalność muzyczną rozpoczął w 1967 r. W ciągu swojej kariery otrzymał Laur Krakowa XXI wieku i tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowego Targu za napisanie hejnału Polkowic. Był też laureatem festiwali: Piosenki Studenckiej, Piosenki Polskiej w Opolu, Filmów Krótkometrażowych w Krakowie, Twórczości Telewizyjne i Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Trzy razy zgłoszony był do nagrody Fryderyka dla kompozytora roku oraz za muzykę poważną.

Żoną Jana Kantego Pawluśkiewicza jest Sylwia z domu Soszyńska.

Jan Kanty Pawluśkiewicz - działalność muzyczna

Jan Kanty Pawluśkiewicz był jednym z założycieli zespołu Anawa, z którego odszedł w 1980 r. Później występował w słynnej Piwnicy pod Baranami, a także w teatrach STU, Narodowym i Powszechnym w Warszawie.

Jan Kanty Pawluśkiewicz napisał też operę "Kur zapiał" oraz wspólnie z Markiem Grechutą - musical "szalona lokomotywa".

Dyskografia Jana Kantego Pawluśkiewicza obejmuje płyty:

  • "Nowy radosny dzień”
  • "Nieszpory Ludźmierskie” - oratorium
  • "Harfy Papuszy” - poemat symfoniczny
  • "Amat Vita”
  • "Consensus”
  • "Przez tę ziemię przeszedł Pan"
  • "Radość Miłosierdzia” - razem z Leszkiem Aleksandrem Moczulskim, płyta została wydana z okazji 30-lecia pontyfikatu papieża Jana Pawła II

Jan Kanty Pawluśkiewicz najczęściej współpracuje z Elżbietą Towarnicką, Grzegorzem Turnauem, a w przeszłości ze Zbigniewem Wodeckim i Markiem Grechutą, dla którego napisał największe przeboje: „Niepewność”, „Dni, których jeszcze nie znamy" i „Świecie nasz”.

Jan Kanty Pawluśkiewicz - działalność artystyczna

Ten wybitny kompozytor jest także malarzem. Tworzy w autorskiej technice żel artu. Obrazy Jana Kantego Pawluśkiewicza składają się z bardzo gęsto nagromadzonych kropek, nałożonych dzięki żelowym długopisom. Można było je zobaczyć w Polsce, Belgii, na Węgrzech i we Włoszech.

Jan Kanty Pawluśkiewicz - książki

Książka "Jan Kanty Osobny" to wywiad-rzeka, poprowadzony przez Wacława Kurpińskiego, z której czytelnik może wiele się dowiedzieć o życiu zawodowych i prywatnym kopozytora. Pawluśkiewicz w lekki sposób opowiada o współpracy ze znanymi wykonawcami, o szukaniu inspiracji oraz o procesach twórczych.

Jan Kanty Pawluśkiewicz
Data urodzenia

13.10.1942

Miejsce urodzenia

Nowy Targ

Bibliografia
d3czic1

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3czic1
d3czic1
d3czic1