Trwa ładowanie...
dkqonde
10-08-2023 12:53

Jak Karol Szymanowski pisał książkę o sobie

książka
Oceń jako pierwszy:
dkqonde
Jak Karol Szymanowski pisał książkę o sobie
Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Karol Szymanowski (1882–1937) wchodził na estrady europejskie i światowe z muzyką, która splatała w niezwykły sposób to, co uniwersalne w kulturze śródziemnomorskiej, z której wyrastał, z tym, co rdzennie polskie, co przetrwało w patriotycznych genach rodziny Szymanowskich. Szymanowski pisał wiele. Zapisywał papier partyturowy i czystą kartkę z równym zacięciem i równie znakomicie. Mamy zebrane i wydane jego Pisma muzyczne, a także Pisma literackie, zawierające fragmenty powieści, a nawet wiersze. A do tego niezwykle obszerną korespondencję. Świadomość swojej roli w polskiej kulturze muzycznej kazała mu nieraz chwytać za pióro i wymierzać przy tej sposobności sprawiedliwość widzialnemu światu… A piórem władać lubił i umiał. Setki pism, literatura, libretta… Przymierzał się także — zachęcany przez bliskich — do pamiętnika. I rzeczywiście zaczął pisać swój życiorys… od roku 1919. Niniejsza książka to zebranie tego, co kompozytor napisał o sobie samym, to lektura dla czytelników ceniących sobie ciekawy styl i piękną polszczyznę. To wiarygodna, bo z pierwszej ręki opowieść o życiu twórcy na tle historycznym, społecznym, środowiskowym w burzliwych czasach przełomu dziejów.

Jak Karol Szymanowski pisał książkę o sobie
Numer ISBN

978-83-224-5241-7

Wymiary

113x177

Oprawa

miękka ze skrzydełkami

Liczba stron

250

Język

polski

Fragment

…mechaniczna kronika faktów składających się na czyjeś życie w zasadzie pozbawiona jest wszelkiego interesu — chyba w rzadkich wypadkach, gdy los ten składa się z nieprawdopodobnych, fantastycznych przygód — natomiast życie każdego człowieka jest ciekawe, skoro się ujawni jego kierowniczą ideę, wewnętrzną konstrukcję, napięcie.
(K.Sz., ze wstępu do pamiętnika)

…w książce Szymanowskiego o Szymanowskim daremnie oczekiwalibyśmy pasjonujących szczegółów dotyczących kariery, spotkanych ludzi, przygód i uczuć […]. Zamiarem piszącego natomiast było dotarcie do psychologicznych determinant własnej osobowości i ukazanie, co stanowiło siłę sprawczą i najgłębszy impuls jego artystycznych działań.
(Teresa Chylińska, z rozdziału Wspomnienia?)

…jak wiele jeden człowiek może sprawić poprzez swą sztukę i samo swoje istnienie. Młodych uczył, jak żyć wolnym, być odważnym w myśleniu i nieustępliwym w działaniu. I że zawsze należy uważnie wsłuchiwać się we współczesność, by odnaleźć zmieniające się miejsce człowieka na ziemi. Motto życiowe Szymanowskiego brzmiało bowiem: Najwyższym celem człowieka na ziemi jest, aby w ciągu swego tutaj najgłębiej potrafił odbić w sobie świat. I chyba o tym właśnie napisałby kompozytor w swym pamiętniku — gdyby zdążył.
(Teresa Chylińska, z rozdziału Powroty)

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkqonde
dkqonde
dkqonde
dkqonde