Trwa ładowanie...
d3y8sby

Jacek Dubois

Jacek Dubois jest polskim adwokatem, wywodzącym się z rodziny o tradycjach prawniczych. Poza pracą zajmuje się pisaniem opowiadań kryminalnych dla dzieci.

Jacek Dubois – biografia

Jacek Dubois urodził się 17 maja 1962 roku w Warszawie. Ukończył studia wyższe z zakresu prawa na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jako student działał w Niezależnym Zrzeszeniu studentów. W 1990 roku zdał egzamin adwokacki, a zaraz potem rozpoczął praktykę w jednym z warszawskich zespołów adwokackich. W 1995 roku założył prywatną kancelarię prowadzoną wspólnie z Aleksandrem Pociejem.

Praktyka adwokacka Jacka Dubois opiera się głównie na sprawach z zakresu ochrony dóbr osobistych i prawa karnego. Prawnik był pełnomocnikiem procesowym polityków, Bronisława Komorowskiego i Donalda Tuska, a także obrońcą posłanki Beaty Sawickiej w procesie o przestępstwa korupcyjne. Ponadto Jacek Dubois był adwokatem członków mafii pruszkowskiej. W 2005 roku został oskarżony o utrudnianie śledztwa w tej sprawie, jednak wyrokiem sądu z 2011 roku został uniewinniony.

W latach 2000-2005 Jacek Dubois był rzecznikiem dyscyplinarnym przy Okręgowej Radzie Adwokackiej. Działa także jako członek rady Fundacji im. prof. Bronisława Geremka oraz rady programowej Archiwum im. Wiktora Osiatyńskiego. W 2012 roku został wybrany przez Sejm na zastępcę przewodniczącego Trybunału Stanu. Drugą kadencję rozpoczął w 2015 roku.

Jacek Dubois – rodzina

Jacek Dubois pochodzi z rodziny znanych i cenionych prawników. Jego dziadkiem był Stanisław Dubois, międzywojenny działacz polityczny i publicysta. Ojcem Jacka Dubois był Maciej Dubois, znany warszawski prawnik, który również zasiadał w Trybunale Stanu.

Adwokat jest żonaty, ma troje dzieci. Żoną Jacka Dubois jest Maria Ejchart-Dubois, prawniczka przy Fundacji Helsińskiej w Warszawie.

Jacek Dubois – działalność publicystyczna

Jacek Dubois zajmuje się nie tylko prawem, ale również publicystyką i literaturą. Jest autorem audycji radiowych, a także felietonów publikowanych na łamach czasopism branżowych, między innymi Edukacja „Gazeta Prawnicza”, „Na wokandzie” czy „Gazeta Finansowa”. Ponadto współpracuje z innymi magazynami, takimi jak „Zwierciadło”, „On” czy „Gentleman”.

Jacek Dubois – książki

Jacek Dubois jest autorem kilkunastu książek kryminalnych dla dzieci. Szczególnie znany wśród młodych czytelników jest cykl powieści fantastycznych o przygodach Stasia, Natalki, Michała i Weroniki, rozpoczynający się książką „A wszystko przez faraona”. Innymi publikacjami Jacka Dubois kierowanymi do najmłodszych są, chociażby „Agencja detektywistyczna” czy „Kosmiczny galimatias”.

Dorobek literacki Jacka Dubois to jednak nie tylko książki dla dzieci, ale również publikacje o charakterze publicystyczno- prawniczym. Spośród nich warto wymienić „Koktajl z paragrafów”, będący zbiorem anegdot z sali sądowej, „Mordowanie na ekranie”, czyli analiza spraw sądowych znanych z dużego i małego ekranu, a także „Nieład czyli iluzje sprawiedliwości”, opowieść fikcyjna o prawniczych sprawach rzeczywistych.

d3y8sby

Podziel się opinią

30
27

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y8sby
d3y8sby
d3y8sby