Trwa ładowanie...
recenzja
16-11-2016 15:23

Inne czasy

Inne czasyŹródło: Inne
d2dx1s4
d2dx1s4

„Życie zaczyna się w piątek” to książka, w której nie brakuje zagadkowych zdarzeń, ale Ioana Pârvulescu oczarowuje czytelników przede wszystkim działającym na wyobraźnię, nostalgicznym klimatem tej historii, której akcja toczy się w Bukareszcie pod koniec XIX wieku.

Wszystko rozpoczyna się - jakżeby inaczej przy takim tytule powieści - w piątek 19 grudnia 1897 roku, kiedy wracający z lasu saniami Petre w krótkim odstępie czasu znajduje dwóch leżących na śniegu mężczyzn. Pierwszemu z nich na pierwszy rzut oka nie dolega nic poważnego, jakkolwiek jest dziwacznie ubrany (któż to widział chodzić w kolorowych butach?) i nie potrafi wyjaśnić skąd się tam znalazł. Cóż z tego, że twierdzi, iż nazywa się Dan Creţu i jest dziennikarzem, skoro nikt go tutaj nie zna. Policja wprawdzie nie znajduje podstaw do jego aresztowania, ale poddaje go dyskretnej obserwacji - wszak nie wiadomo, czy to nie zbiegły wariat albo międzynarodowy przestępca. Wszyscy bowiem uważają, że trudno poważnie traktować wynurzenia rzekomego dziennikarza, jakoby pochodził on z przyszłości - równie dobrze przecież mógłby być Marsjaninem (a opowieści o mieszkańcach Czerwonej Planety są wtedy akurat całkiem popularne)!

Sytuacja drugiego mężczyzny przedstawia się znacznie bardziej dramatycznie. Z powodu odniesionych w nieznanych okolicznościach ran postrzałowych lekarze nie dają mu dużych szans na przeżycie. Na podstawie stroju tego młodzieńca można zaś wnosić, że pochodzi on z dobrej rodziny. Wszystko to - w połączeniu z kilkoma tajemniczymi słowami wypowiedzianymi przez rannego - sprawia, że sprawa ta staje prawdziwym wyzwaniem dla kierownika bezpieczeństwa publicznego Costache Boerescu.

Nic dziwnego więc, że wkrótce o zdarzeniach tych donosi bukareszteńska prasa, a po mieście zaczynają krążyć różnorakie, oparte jedynie na domysłach opowieści o Danie Creţu oraz o rannym młodzieńcu. Okazuje się jednak, że to tylko niektóre ze spraw, którymi żyją ówcześni mieszkańcy rumuńskiej stolicy. Wielu z nich - niezależnie od pochodzenia i zamożności - rozmyśla o tym, jakie liczby obstawić na loterii i na co przeznaczyć ewentualną wygraną. Modnymi tematami rozmów są także śmierć dziennikarza George Lahovary’ego, zabitego w pojedynku przez byłego mera Nicu Filipescu, oraz zniknięcie cennej ikony, którą po zburzeniu monastyru Sărindar przechowywał metropolita Ghenadie Petrescu. Z kolei zbliżający się początek nowego wieku skłania wile osób do snucia przypuszczeń na temat przyszłości zarówno całego świata, jak i swoich własnych. - przy czym jedni czynią to jedynie dla zabawy, inni próbują przelać te wizje na papier. Poza tym możemy się przekonać, że ludzie niezależnie od czasów, w których przyszło im żyć,
zarówno cierpią i chorują, jak i cieszą się życiem oraz zakochują się bez pamięci. Oczywiście obserwacje takie nie są same w sobie specjalnie odkrywcze, ale trzeba przyznać, że czytelnikom sporo przyjemności może sprawić śledzenie tego wszystkiego, co przytrafiło się bohaterom w ciągu dwóch ostatnich tygodni 1897 roku.

d2dx1s4

W sumie trudno byłoby określić przynależność gatunkową książki Ioany Pârvulescu, gdyż „Życie zaczyna się w piątek” łączy w sobie elementy science fiction, kryminału i powieści historyczno-obyczajowej. Tak naprawdę to żaden z tych wątków nie zdominował fabuły, która w dodatku podatna jest na różnorakie interpretacje. Niewątpliwie mocną stroną tej pozycji jest jednak ciekawie nakreślony obraz życia toczącego się w dziewiętnastowiecznym Bukareszcie, a ponadto naszą uwagę przykuwają takie interesujące postacie, jak choćby tajemniczy Dan Creţu, wytrwale prowadzący dochodzenie Costache Boerescu, łobuzerski goniec Nicu czy przeżywająca rozterki sercowe Iulia Margulis. Wielbiciele dobrej prozy z pewnością nie będą rozczarowani tą lekturą, która naprawdę przekonująco ukazuje, że przed ponad stu laty czas płynął w zupełnie innym tempie niż obecnie.

d2dx1s4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dx1s4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj