Trwa ładowanie...
10-02-2016 11:22

Inauguracja II Międzynarodowego Festiwalu Skrzypiec - Toruń 2016

Festiwal rozpocznie się wyjątkowym koncertem z udziałem Soyoung Yoon – laureatki jednego z najważniejszych konkursów skrzypcowych świata – Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego z 2011 roku. Solistka zaprezentuje toruńskiej publiczności mistrzowskie wykonanie Koncertu skrzypcowego d-moll Jeana Sibeliusa. Dodatkowo, w walentynkowy nastrój wprowadzi Uwertura – fantazja Romeo i Julia Piotra Czajkowskiego. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną od pulpitu poprowadzi Dyrektor Artystyczny Festiwalu oraz członek Jury Konkursu – Maestro Mirosław Jacek Błaszczyk.

Inauguracja II Międzynarodowego Festiwalu Skrzypiec - Toruń 2016Źródło: Materiały organizatora
d4ld08k
d4ld08k

Festiwal rozpocznie się wyjątkowym koncertem z udziałem Soyoung Yoon – laureatki jednego z najważniejszych konkursów skrzypcowych świata – Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego z 2011 roku. Solistka zaprezentuje toruńskiej publiczności mistrzowskie wykonanie Koncertu skrzypcowego d-moll Jeana Sibeliusa. Dodatkowo, w walentynkowy nastrój wprowadzi Uwertura – fantazja Romeo i Julia Piotra Czajkowskiego. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną od pulpitu poprowadzi Dyrektor Artystyczny Festiwalu oraz członek Jury Konkursu – Maestro Mirosław Jacek Błaszczyk.

Soyoung Yoon – skrzypce

Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent

Toruńska Orkiestra Symfoniczna

d4ld08k

W programie:

L. van Beethoven Uwertura Egmont op. 84

Beethoven z wielką radością przystąpił do zlecenia napisania muzyki do tragedii Goethego Egmont. Był wielbicielem talentu wielkiego niemieckiego poety jak i samego dzieła literackiego. Z dziesięcioczęściowego dzieła najcenniejszymi fragmentami są Pieśń Klärchen i Larghetto oraz wieńcząca dzieło, skomponowana na specjalne życzenie Goethego, tzw. Symfonia zwycięstwa. Jako samodzielny utwór próbę czasu przetrwała właśnie uwertura często wykonywana na koncertach. Nieprzyjemne, groźnie brzmiące akordy wstępne, pełne emocji i subtelnych dźwięków Allegro, znakomicie gloryfikują dumną postać bohatera ginącego za wolność swego narodu.

P. Czajkowski – Uwertura – fantazja Romeo i Julia

Muzyka Piotra Czajkowskiego jest przepełniona poetyczną ekspresją i melancholijnym liryzmem. Także w Szekspirze kompozytor odnalazł ton romantyczny – wielkiej pasji i wielkiej tragedii. Utwór rodził się w bólach. Jego pierwotna wersja przyjęta została dość chłodno. Dopiero w kolejnych rewizjach (1870, 1880), wykuła się ta postać, jaką znamy dziś – zachwycająca wyrazistością tematów i siłą narracji. Słyszymy jak dzieje zwaśnionych rodów stopniowo ogarniają i niszczą temat miłości, początkowo niezmącony nawet cieniem tragizmu.

J.Sibelius - Koncert skrzypcowy d-moll

Napisany w 1903 roku, a w dwa lata później przeredagowany koncert skomponowany jest w najbardziej charakterystycznym dla Sibeliusa stylu. Kompozytor łączy w nim szeroki rapsodyczny zakrój z melancholijnym liryzmem wykorzystując obficie przetworzone artystycznie elementy fińskiego folkloru muzycznego. Koncert zyskał wielką popularność do czego przyczyniła się efektownie napisana partia solowa (Sibelius był dobrym skrzypkiem) oraz przejrzysty akompaniament stanowiący dobrze przemyślane tło.

d4ld08k

Wygranie XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2011 roku otworzyło Soyoung Yoon drogę do międzynarodowej kariery. Od tego czasu skrzypaczka występuje na całym świecie, grając recitale i koncerty z orkiestrami.

Soyoung Yoon rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w wieku lat pięciu i szybko stała się gwiazdą w swojej ojczyźnie, Korei Południowej. Wygrała liczne krajowe konkursy m.in. Konkurs Muzyczny w Chun-chu, Konkurs w Seulu, Konkurs dla Młodych Muzyków w Seulu i otrzymała nagrodę Unpa Music Award. Soyoung Yoon jest artystką sceny światowej, ujmuje publiczność i muzyków swoimi hipnotyzującymi występami. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień na najlepszych międzynarodowych konkursach skrzypcowych m.in. na Indianapolis International Violin Competition (2010), Konkursie Królowej Elżbiety w Brukseli (2009) i Konkursie Czajkowskiego w Moskwie (2007).Soyoung swoją pierwszą ważną nagrodę zdobyła na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Yehudi Menuhina w 2002 roku, gdzie jury przyznało jej pierwsze miejsce. Rok później została najmłodszą skrzypaczką, która zdobyła pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym “Kulen Kampff” w Kolonii. W tym samym roku artystka zakwalifikowała się do finału
Międzynarodowego Konkursu w Hanowerze (2003). Rok 2005 obfitował w sukcesy tej znakomitej skrzypaczki – wygrała Międzynarodowy Konkurs Tibora Vargi , na którym otrzymała również nagrodę specjalną Bartoka. Towarzystwo Muzyczne w Korei uznało Soyoung Yoon za najlepszą debiutującą artystką. W roku 2007 Soyoung zdobyła Grand Prix na Konkursie Davida Ojstracha, zdobywając również nagrodę Virtuoso Special Prize i Lutoslawski Society Special Prize.

Skrzypaczka nagrywa audycje dla stacji radiowych i telewizyjnych, m.in. wzięła udział w dokumentalnym programie telewizji WDR : “Der Weg des Meistergeiger” Soyoung gra na skrzypcach J.B. Guadanini ‘ex-Bueckeburg’ z roku 1773.

d4ld08k

Koncert objęty jest patronatem przez Konsula Honorowego Finlandii w Toruniu – Tadeusza Pająka.
Mecenas Główny Festiwalu - Gmina Miasta Toruń

Mecenasi: EDF Toruń, Nova Trading S.A., Apator S.A., Cukiernia Sowa, Targi Toruńskie, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Współorganizacja: Województwo Kujawsko-Pomorskie, Powiat toruński

Patronat honorowy: MKiDN, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia - Michał Zaleski

d4ld08k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ld08k

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj