Trwa ładowanie...

I.M. Pei nie żyje. Legendarny architekt miał 102 lata

I.M. Pei zaprojektował m.in. szklaną piramidę Luwru, Rock and Roll Hall of Fame w Dallas czy bibliotekę Kennedy’ego w Bostonie. Był laureatem Nagrody Pritzkera, nazywanej "Noblem dla architektów".

I.M. Pei nie żyje. Legendarny architekt miał 102 lataŹródło: Getty Images
d4jc53j
d4jc53j

Ieoh Ming Pei był jednym z najbardziej płodnych i cenionych architektów XX w. Projektował muzea, biblioteki, banki, ale także wieże kontroli lotów czy słynną piramidę Luwru. Szklana konstrukcja została oddana do użytku w 1989 r. i wzbudziła ogromne kontrowersje. Dziś jest jedną z największych atrakcji turystycznych Paryża.

Obejrzyj Prolog: Magdalena Witkiewicz o miłości z wojną w tle

Jury przyznając mu w 1983 r. Nagrodę Pritzkera mówiło, że "dał temu stuleciu jedne z najpiękniejszych wnętrz i form zewnętrznych".

Ieoh Ming Pei urodził się w Kantonie 26 kwietnia 1917 r. Jako 17-latek wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie studiował na prestiżowych uczelniach (MIT, Harvard). W 1954 r. otrzymał obywatelstwo amerykańskie, a rok później założył biuro architektoniczne.

Jego ulubionymi materiałami było szkło i stal połączone z betonem. Był pasjonatem sztuki islamskiej, który wierzył, że "architektura jest sztuką pragmatyczną. Aby stać się sztuką, musi być zbudowana na fundamencie konieczności".

Jego żona Eileen Loo zmarła w 2014 r. po 72 latach małżeństwa. Para wychowała trzech synów i córkę.

d4jc53j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jc53j