Trwa ładowanie...
recenzja
16-11-2013 16:49

I ty możesz mówić jak Demostenes

I ty możesz mówić jak DemostenesŹródło: "__wlasne
d2dx1s4
d2dx1s4

Większości dzieci słowo „retoryka” raczej nic nie mówi, ale zapewne prawie każde z nich chciałoby umieć przekonać do swoich racji rodziców czy nauczycieli. Do tego celu może znacznie przybliżyć młodych czytelników lektura książki Anety Załazińskiej i Michała Rusinka, która pozwala odkryć sekrety tej nauki. Najważniejsze jest zaś, że Co Ty mówisz? uświadamia dzieciom, że wcale nie trzeba się urodzić znakomitym mówcą, ponieważ można się nauczyć, jak przekonać innych do swojego stanowiska.

Oczywiście Co Ty mówisz? nie jest bynajmniej tradycyjnym podręcznikiem retoryki, natomiast autorom udało się przekazać w tej niewielkiej książce naprawdę sporo informacji na temat sztuki przekonującego mówienia, które mogą być przydatne także w codziennych sytuacjach. Istotne jest również, że kolejne strony pochłaniamy z niesłabnącym zainteresowaniem i uśmiechem na ustach. Jest to w dużej mierze zasługa nie tylko lekkości pióra Anety Załazińskiej i Michała Rusinka, ale także przemyślanego układu książki oraz znakomitych ilustracji Joanny Rusinek. W każdym z dwudziestu dwóch rozdziałów znajdziemy bowiem cztery elementy. Pierwszym jest opowiedziana z humorem historyjka, w której przybliżone zostaje jakieś konkretne zagadnienie - na przykład że należy przygotować się do wygłoszenia przemówienia albo jak ważne są właściwie dobrane argumenty. Narratorką w tych scenkach z codziennego życia jest dziewczynka w wieku szkolnym, więc nic dziwnego, że jej przeżycia i wnioski są bliskie młodym czytelnikom. Na dole
każdej strony z historyjką znajdują się paski komiksu ukazującego w dowcipny sposób historię retoryki. Do czytelnika należy decyzja, czy będzie czytać komiks i historyjki równolegle, czy też osobno - oba rozwiązania mają bowiem swoje zalety i wady.

Następnie w „przypominajkach” wybrane są najważniejsze tezy przedstawione w historyjce (dodatkowo wyróżniono je graficznie - wyglądają jakby zostały zakreślone czerwonym markerem). Niewątpliwie umożliwia to lepsze przyswojenie sobie podstawowych informacji z zakresu retoryki, ale nabyć praktyczne umiejętności w tym zakresie pozwalają dopiero ćwiczenia zamieszczone na końcu każdego rozdziału. Jeżeli ktoś je rzetelnie wykona, to z pewnością ma szansę stać się dużo lepszym mówcą - wszak ćwiczenie czyni mistrza!

Co Ty mówisz? to naprawdę znakomita pozycja dla młodych czytelników, którzy pragną nauczyć się konstruować swoje wypowiedzi w taki sposób, żeby przekonać rozmówcę. Książka Anety Załazińskiej i Michała Rusinka ukazuje również jak bardzo przydatna jest taka umiejętność w wielu codziennych sytuacjach, co niewątpliwie może stanowić dodatkową motywację do doskonalenia się w tym zakresie. Najważniejsze jest jednak, że ta lektura pozwala dzieciom przyswoić sobie tę wiedzę w sposób nad wyraz przyjemny.

d2dx1s4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dx1s4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj