Trwa ładowanie...
d3rk1y8

Hermann Hesse

63443.jpg Fot. Gret Widmann

Niemiecki pisarz. Przeciwnik wojny i militaryzmu.

Zwolennik psychoanalizy i ponadwyznaniowej duchowości. W swej twórczości kładł nacisk na wartości duchowe w rozumieniu nadanym im przez religie Dalekiego Wschodu. Podczas pierwszej wojny światowej wystąpił przeciwko wojnie, co spotkało się z krytyką i zarzutami zdrady. Przeszedł załamanie nerwowe, które przezwyciężył dzięki psychoanalizie. Zamieszkał w neutralnej Szwajcarii. Gorąco krytykował nazistów.

W Polsce jest mało znany jako czuły obserwator zwykłych ludzi, codziennego życia w zacisznych miasteczkach i wśród malowniczej przyrody południowych Niemiec.

Jego wczesne powieści są dokumentami niepokojów nurtujących społeczeństwo niemieckie na początku naszego stulecia. Późniejsze powieści powstały pod wpływem psychoanalitycznej koncepcji ludzkiej osobowości i wschodnioazjatyckich wierzeń i systemów filozoficznych.

W 1946 roku został uhonorowany literacką Nagrodą Nobla. Najsłynniejszą powieścią Hessego jest Wilk stepowy książka "ponownie odkryta" w latach 60. przez kontrkulturowy ruch hippisowski.

d3rk1y8

Podziel się opinią

2
Share
d3rk1y8
d3rk1y8
d3rk1y8
d3rk1y8