Trwa ładowanie...
ycipk-3ho9kd
ycipk-3ho9kd

Henryk Stokłosa

Henryk Stokłosa jest współautorem książki "W szponach władzy" Facebook.com

Henryk Stokłosa jest przedsiębiorcą i byłym senatorem. Widnieje w czołówce najbogatszych Polaków. W 2007 r. został aresztowany m.in. za korupcję, zatruwanie środowiska i groźby, kierowane do swoich pracowników.

Henryk Stokłosa - życiorys i działalność

Henryk Stokłosa urodził się 4 stycznia 1949 r. w Lipinach. Po ukończeniu technikum samochodowego w wielkopolskiej Trzciance, rozpoczął naukę w Akademii Rolniczej w Poznaniu. Pracował w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Margoninie. Później zaangażował się w turystykę. Henryk Stokłosa stał na czele Przedsiębiorstwa Turystycznego Noteć. W latach 70. wstąpił do PZPR. Założył firmę Farmutil H.S., zajmującą się utylizacją odpadów. W 1982 r. usunięto go z partii.

Obecnie zarząca kilkoma markami, obejmującymi przemysł rolno-spożywczy, sieci sklepów "Stokłosa" i "Stogrosz" oraz prasę o zasięgu lokalnym. Majątek Stokłosy szacowany jest na 950 mln zł, co pozwala mu na zajęcie miejsca w pierwszej dwudziestce najbogatszych Polaków. Co ciekawe, w 1990 r. zajął on trzecie miejsce na liście. W tym samym roku udało mu się dostać mandat senatorski. "Solidarność" go nie popierała. Nie przeszkodziło mu to jednak w utrzymaniu fotela przez kilka kolejnych kadencji. Nie reprezentował żadnej partii.

Stokłosa ma żonę Annę oraz trzech synów.

Henryk Stokłosa - afera korupcyjna

W 2007 r. Henryk Stokłosa został aresztowany za przekupianie urzędników z Ministerstwa Finansów w sprawach podatkowych. Do zatrzymania doszło w Hamburgu. Stamtąd przedsiębiorca został przewieziony do Polski. Procesy miały miejsce w Poznaniu. Sprawa przechodziła od Sądu Okręgowego do Apelacyjnego, a wyrok był zmienny. W 2013 r. Sąd Okręgowy orzekł, że Stokłosa musi odbyć karę ośmiu lat pozbawienia wolności i wpłacić grzywnę w wysokości 600 tys. zł. Rok później Sąd Apelacyjny skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Henryk Stokłosa - książka

W 2010 r. Henryk i Anna Stokłosowie wydali za pośrednictwem Instytutu Wydawniczego Świadectwo książkę "W szponach władzy".
Opowiadają w niej o swoim życiu, wzlotach i upadkach, a także poruszają tematy polityczne.

ycipk-3ho9kd
Henryk Stokłosa
Data urodzenia

04.01.1949

Miejsce urodzenia

Lipiany

Bibliografia

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku

ycipk-3ho9kd
ycipk-3ho9kd
ycipk-3ho9kd
ycipk-3ho9kd