Trwa ładowanie...
poeta
17-02-2020 16:49

Henryk Gała nie żyje. Poeta i pisarz miał 81 lat

Zmarł Henryk Gała, poeta i dramatopisarz. Na swoim koncie miał kilkadziesiąt zbiorów poetyckich, kilka powieści dla młodzieży i sztuk teatralnych. Miał 81 lat.

Henryk Gała nie żyje. Poeta i pisarz miał 81 latŹródło: Materiały prasowe
d3ybf61
d3ybf61

Henryk Gała urodził się 1938 r. Studiował we Wrocławiu - najpierw chemię, potem filozofię. Swoje dzieła zaczął wydawać w latach 60. Pierwsze z nich ukazało się w 1962 r. - była to książka "Żywot Rudego". Przez lata pisał poezje, sztuki literackie i powieści. Założył też Teatr Człowiek XX we Wrocławiu oraz przyczynił się do powstania dodatku literackiego "Ex libris" do "Gazety Wrocławskiej".

W 1976 r. przeniósł się do wsi Drozdowo niedaleko Łomży w woj. podlaskim. Tam spędził resztę życia i wydał większość swoich dzieł, w tym takie sztuki teatralne jak "Księstwo Narwiańskie", "Akademia Poetów", "Lustro doliny", "Dopóki teraz", które były wystawiane.

ZOBACZ TEŻ: Marta Manowska chce zostać mamą. Ale nie będzie dziecka bez ślubu

Gała mocno przyczynił się do rozwoju m.in. teatru w Łomży. Dzięki niemu powstały Łomżyński Teatr Lalek, Łomżyńska Orkiestra Kameralna i Łomżyńskie Towarzystwo Muzyczne. Otrzymał też tytuł Hnorowego Obywatela Miasta Łomży.

d3ybf61

Jego wiersze tłumaczone są na język angielski, bułgarski, niemiecki, rosyjski i tatarski.

O jego śmierci poinformowała córka Aleksandra za pośrednictwem konta ojca na Facebooku. "Odszedł poeta, dramaturg, mąż i ojciec, a przede wszystkim wspaniały człowiek, który swoją osobowością infekował innych do twórczego działania".

Henryk Gała łącznie napisał około 30 zbiorów poetyckich, kilka powieści dla młodzieży, kilkadziesiąt sztuk teatralnych oraz kilkaset recenzji literackich i teatralnych. Zmarł w wieku 81 lat.

d3ybf61
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ybf61