Wybrał karierę artysty
Grass przyznawał, że w czasie wojny nie odczuwał winy, a gdy skończyła się wojna, nie czuł się wyzwolony, lecz pokonany. Pisarz powiedział, że dopiero zeznania Baldura von Schiracha, wodza młodzieży NSDAP, podczas procesu zbrodniarzy hitlerowskich w Norymberdze w 1946 r. spowodowały, że uwierzył w zbrodnie hitlerowskie. "Niemcy tak nie postępują - myślałem wcześniej i traktowałem to wszystko jako propagandę, byłem wtedy głupi" - powiedział.
Po wojnie, po zwolnieniu z obozu jenieckiego, Grass pracował m.in. jako robotnik rolny i w kopalni potasu. Dopiero w 1946 r. spotkał w Kolonii rodziców, przymusowo wysiedlonych z Gdańska przez polskie władze. Wbrew ich woli wybrał karierę artysty - podjął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Duesseldorfie. Pisał wiersze i sztuki teatralne, wykonywał grafiki i rzeźby, został członkiem zespołu pisarzy i poetów - Grupy 47.
Jako pisarz Grass debiutował tomikiem wierszy "Zalety przepiórek" (1956). Światowy rozgłos przyniosła mu powieść "Blaszany bębenek" (1959) - pierwsza część "Gdańskiej trylogii", na którą składają się ponadto "Kot i mysz" (1961) i "Psie lata" (1963).