Samochody w PRL. Rzecz o motoryzacji i nie tylko? - Tomasz Szczerbicki
Niektórzy z nas wciąż pamiętają czasy PRL-u - 40 lat radości, smutków, marzeń, wzlotów i upadków oraz zwykłego, codziennego, szarego życia w surrealistycznym socjalistycznym kraju, izolowanym od zachodniej Europy. Samochody PRL-u skupiają się na marzeniach motoryzacyjnych Polaków oraz sposobach ich spełniania.
Książka prezentuje samochody, które w latach PRL-u jeździły po polskich drogach. Jest to jednak specyficzna opowieść przez pryzmat społeczny. To opowieść o samochodzie, jako jednym z największych marzeń w tamtych czasach oraz o sposobach zdobywania tego przedmiotu pożądania i jego roli w życiu przeciętnych Polaków.
Przeglądając stare rodzinne albumy trafiamy często na zdjęcia naszych bliskich stojących obok samochodów. Są to bardzo różne auta - stare przedwojenne Ople i Fiaty, wojenne Willysy i Dodge, powojenne krajowe Warszawy, Syrenki i Fiaty lub importowane Trabanty, Wartburgi, Moskwicze, Zastawy czy Dacie. Czasami trafia się zdjęcie z "lepszym" wozem - np. Volkswagenem, Mercedesem, Fordem czy Chevroletem.