Guma Donald, "Miś", kolejki przed sklepami i Syrenka. PRL na 18 sposobów
Guma Donald, "Miś", kolejki przed sklepami i Syrenka. PRL na 18 sposobów
Pamiętasz jeszcze gumy Kaczor Donald i lody Bambino, buty Relaks i wczasy w Bułgarii, saturatory i syfony, kolejki przed sklepami, Syrenki i Fiaty, kartki żywnościowe i Pewex? Uwielbiasz oglądać powtórki Misia, Bruneta wieczorową porą i Rejsu? Od czasu do czasu wspominasz z rozrzewnieniem (lub złością) czasy PRL-u? Do dzisiaj bawią Cię (lub wściekają) ówczesne absurdy, obyczaje i święta?
Specjalnie dla Was, a także dla młodszych czytelników, którzy siłą rzeczy nie mogą pamiętać tych czasów, przygotowaliśmy przewodnik po tamtej epoce.
22 lipca każdego roku był najważniejszym dniem PRL-u. To tego dnia w 1944 roku ogłoszono Manifest PKWN, a rok później ustanowiono Narodowe Święto Odrodzenia Polski, najważniejsze święto państwowe w całym okresie Polski Ludowej. W kolejnych latach właśnie na ten dzień wyznaczano ważne rocznice i wydarzenia. I tak, 22 lipca m.in. uchwalono konstytucję PRL (1952), uruchomiono kombinat metalurgiczny w Nowej Hucie (1954), otwarto Pałac Kultury i Nauki oraz Stadion Dziesięciolecia (1955), zaczęto produkować Fiata 126p (1973) oraz otwarto Trasę Łazienkowską w Warszawie (1974).