Trwa ładowanie...
d1xklca

Gruzja, jakiej nie znacie - góry, wino i śpiew w najnowszej książce Macieja Jastrzębskiego „Klątwa gruzińskiego tortu”!

Już 13 października w ręce czytelników trafi książka „Klątwa gruzińskiego tortu”, wydana nakładem wydawnictwa Editio.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gruzja, jakiej nie znacie - góry, wino i śpiew w najnowszej książce Macieja Jastrzębskiego „Klątwa gruzińskiego tortu”!
( )
d1xklca

Już*13 października w ręce czytelników trafi książka „Klątwa gruzińskiego tortu”, wydana nakładem wydawnictwa Editio.*

Gruzja — państwo na pograniczu Azji i Europy. Kraj ludzi i wilków, któremu przed wiekami powierzono rolę obrońcy chrześcijaństwa przed zagrożeniem ze strony Persów, Arabów i Turków. Dzieje tego dzielnego i niezależnego kraju to historia wojen z sąsiadami oraz najeźdźcami ze wschodu i zachodu, walki o niepodległość i własną tożsamość. Może pewne podobieństwo losów jest jednym z powodów, dla których Gruzini mają tak wiele sympatii dla Polaków? Jednak my sami niewiele wiemy o Gruzji i Gruzinach. Warto to zmienić, zwłaszcza, że ten kaukaski kraj staje się coraz popularniejszym celem wakacyjnych wyjazdów. A przecież wstyd nie znać zwyczajów, jakie panują w domu gospodarza…

Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie i specjalny wysłannik PR do Gruzji, tym razem po głośnej „Matrioszce…” zaprasza czytelników w podróż po Gruzji, miejscu niezwykłym, które odkrywa przed nami nieznane dotąd barwy.

d1xklca

TESTYMONIALE

A więc taka jest Gruzja! I tacy są jej mieszkańcy! Komu zawierzyć, jeśli nie Maćkowi Jastrzębskiemu, nie tylko świetnemu radiowcowi, ale też i... reporterowi „papierowemu”. Tą książką po raz kolejny udowadnia, że wie jak i potrafi obserwować, rozmawiać, słuchać, a następnie o tym wszystkim opowiedzieć.

Michał Nogaś, Program 3 Polskiego Radia

„Jastrząb” ciągle w świetnej formie! (…) Wnikliwy reporter, którego wrażliwość godna jest najwyższych nagród z literatury faktu, prezentuje obok wielkiego talentu także ogromną intuicję polityczną. Przywołując wypowiedzi byłego prezydenta Gruzji Saakaszwilego, z wielomiesięcznym wyprzedzeniem i ogromną dokładnością rysuje przebieg nadchodzących wydarzeń na granicy Ukrainy i Rosji. Gorąco wierzę, że Maćkowi nie zabraknie wytrwałości w przemierzaniu bezdroży Kaukazu i opisywaniu napotykanych tam ludzi w następnych książkach.

d1xklca

Andrzej Person, senator RP

Maciej Jastrzębski napisał kolejną niezwykłą książkę. Przewodnikiem jest gruziński kierowca Dżaba, pełen fantazji inżynier, mający niecodzienne znajomości. Do ostatniej kropki zastanawiamy się, kim naprawdę jest młodzieńcza miłość Dżaby — fiołkowooka Nino. Tajemniczość przeplata się w tej książce z twardą polityką, taką jak wojna w 2008 roku, której dokładny opis i konsekwencje nabierają nowego znaczenia w kontekście obecnego ukraińskiego kryzysu. Gorąco polecam!

Maria Przełomiec, prowadzi autorski program Studio Wschód w TVP Info

Książka Macieja Jastrzębskiego oprowadzi nas nie tylko po Gruzji dzisiejszej. Zapewni nam sporą porcję wiedzy historycznej, przybliży nie do końca jasne i oczywiste tło polityczne, a zarazem zachęci do zasmakowania w gruzińskim winie i specyficznej, ale niezwykle smacznej miejscowej kuchni. Ta książka to skąpana w winie i kaukaskim słońcu opowieść o Sakartwelo, kawałku boskiej ziemi podarowanej tym niezwykłym ludziom.

d1xklca

ks. Kazimierz Sowa, dziennikarz, publicysta i podróżnik

Jastrzębski niczym Dante wiedziony po gruzińskiej ziemi przez Dżabę – taksówkarza-przewodnika, szuka wyjścia z „ciemnego lasu” , by objaśnić wielowymiarowość Gruzji i pokazać, że Gruzini właśnie w Polakach widzą przyjaciół, ponieważ — jak sami mawiają — łączy ich wspólny stereotyp: „miłość do wódki i nienawiść do wspólnego wroga”. Jastrzębski kreśli obraz Gruzji z niesłychaną dociekliwością, wyjaśniając przy okazji , dlaczego darowany raj Gruzini utracili bezpowrotnie…

Janusz L. Wiśniewski, pisarz i naukowiec

d1xklca

Podziel się opinią

Share
d1xklca
d1xklca