Trwa ładowanie...
d310kix

Kazimierz Sowa

East News
Źródło: East News

Kazimierz Sowa jest polskim duchownym Kościoła Rzymskokatolickiego, dziennikarzem, publicystą i osobowością medialną. Był prezesem Rozgłośni Radia Plus, a także dyrektorem stacji Religia.tv.

Kazimierz Sowa – życiorys

Kazimierz Sowa urodził się 31 lipca 1965 roku w Libiążu, w województwie małopolskim. Ukończył Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie w 1990 roku i w tym samym roku, 19 maja, przyjął święcenia kapłańskie. Poza tym jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie ukończył studia podyplomowe na kierunku dziennikarstwo, a także Wyższej Szkoły Biznesu NLU w Nowym Sączu.

Od samego początku pracy duszpasterskiej ksiądz Kazimierz Sowa związany był z mediami zarówno katolickimi, jak i świeckimi. Jego teksty publicystyczne pojawiają się w prasie, między innymi „Tygodniku Powszechnym”, „Życiu Warszawy”, „Wprost”, „Gazecie Wyborczej” i „Newsweeku Polska”. Dawniej pisał także dla „Rzeczpospolitej” i „Gościa Niedzielnego”.

Ksiądz Kazimierz Sowa występował również na antenie radiowej. Między 1995 a 2005 rokiem był dziennikarzem katolickiego Radia Plus. Przez cztery ostatnie lata współpracy pełnił funkcję prezesa sieci Rozgłośni Radiowych Radia Plus, jednak czas ten został naznaczony kryzysem, przez który z sieci odeszło kilka rozgłośni.

W polskich mediach ksiądz Kazimierz Sowa zapisał się przede wszystkim jako wieloletni dyrektor telewizji katolickiej Religia.tv. To na jej antenie prowadził program „Moralność i etyka czasów kryzysu”, w którym występował wraz z politykiem Ryszardem Petru i ojcem dominikaninem Maciejem Ziębą.

Szerszej publiczności Kazimierz Sowa znany jest przede wszystkim z występów w programach publicystycznych na antenie TVN i TVN24. Cyklicznie pojawia się w „Drugim śniadaniu mistrzów”, a także w programie „Tak jest”. Na antenie TVN24 BIS od 2005 roku jest gospodarzem programu „Piąta strona świata”.

Kazimierz Sowa – życie prywatne

Młodszym bratem księdza Kazimierza Sowy jest polityk Platformy Obywatelskiej, Marek Sowa, były marszałek województwa małopolskiego.

Między 2013 a 2016 rokiem ksiądz Sowa zasiadał w radzie nadzorczej spółki Krakchemia.

Ksiądz Sowa znany jest ze swojego zainteresowania polityką. Złą sławę przyniósł mu rok 2017, gdy w mediach pojawiły się nagrania kompromitujące jego i kilka innych ważnych osobistości świata polskiej polityki. Ksiądz Sowa miał wraz z byłym rzecznikiem Kancelarii Premiera Pawłem Grasiem, byłym szefem BOR-u Marianem Janickim i przedsiębiorcą Jerzym Mazgajem, komentować bieżące wydarzenia gospodarcze, medialne i polityczne. W odpowiedzi na te materiały, Kazimierz Sowa, dotychczasowy rezydent parafii Wszystkich Świętych w Krakowie, został przeniesiony jako pomoc w kościele św. Floriana w Krakowie.

Kazimierz Sowa – książki

Ksiądz Kazimierz Sowa jest autorem trzech publikacji. Każda z nich podejmuje inny temat, choć wciąż związany ze zmaganiami życia codziennego i wiarą katolicką. „Moje syberyjskie podróże” to książka podróżnicza i pamiętnik w jednym. Kazimierz Sowa wspomina w niej swoje wyprawy na dalekie bezdroża północnej Rosji i opisuje życie Sybiraków.

Książka „Szaleńcy Pana Boga” to zbiór anegdot związanych z pracą misjonarzy katolickich w najdalszych zakątkach ziemi. Ostatnia publikacja księdza Sowy, „Słownik języka boskiego. Gwiazdy o ważnych sprawach” jest kolekcją wywiadów ze sławnymi osobami polskiej polityki i show-biznesu, w którym padają nietypowe, dalekie od powierzchowności pytania.

Kazimierz Sowa
Data urodzenia

31.07.1965

Miejsce urodzenia

Libiąż

Bibliografia
d310kix

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d310kix
d310kix
d310kix