Wojsko, studia rolnicze, kwestie żydowskie
Nastoletni Heinrich należy do Korpusu Kadetów (Jugendwehr), gdzie wraz z kolegami z klasy odbiera podstawy wyszkolenia wojskowego. Odnotowano, że wykazywał "godny pochwały entuzjazm". W 1917 roku 11. Regiment Piechoty przyjmuje go jako kandydata na oficera. Jeden z listów do rodziców podpisuje łacińskim "Miles Heinrich" ("Heinrich żołnierz").
Himmler nie robi jednak kariery wojskowej i po wojnie zaczyna studia na Uniwersytecie Technicznym w Monachium na wydziale nauk rolniczych. Heinrich był zdyscyplinowanym i pilnym studentem, a jego zdrowie się ustabilizowało. W dalszym ciągu był praktykującym katolikiem, chodził na msze, przystępował do spowiedzi i komunii.
We wpisach w dzienniku z 1922 roku pojawia się coraz więcej odniesień do dyskusji nad "kwestią żydowską", Himmler zaczytuje się w antysemickich lekturach. "Wzmagający się antysemityzm Himmlera zbiega się z okresem, kiedy latem 1922 roku poważnie zaczął się angażować w politykę. Choć już od końca wojny bardzo interesował się polityką, nie krył się z wrogością wobec lewicy i sympatiami dla nacjonalistycznej prawicy, dopiero teraz, wczesnym latem 1922 roku, zaczął otwarcie głosić swoje poglądy: aktywnie zaangażował się w działania radykalnej prawicy" - czytamy w biografii.