Trwa ładowanie...
d3h4q5h

Gordon Ramsay

Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Gordon Ramsay jest znanym na świecie restauratorem i kucharzem pochodzenia szkockiego, a także osobowością telewizyjną i autorem książek kucharskich. Popularność zyskał dzięki prowadzonym przez niego reality show "Hell's Kitchen" oraz "Kuchennym koszmarom".

Gordon Ramsay – informacje ogólne

Gordon Ramsay urodził się w Szkockim mieście Johnstone w 1966 roku, w młodości aspirował na zawodowego piłkarza, jednak w wyniku poważnej kontuzji zdecydował się na rozpoczęcie studiów hotelarskich. Zdobył reputację wziętego szefa kuchni, w 2013 roku jego restauracje zdobyły w sumie 16 gwiazdek Michelin. Gordon Ramsay uzyskał status brytyjskiego celebryty, działając w mediach obok takich popularnych kucharzy jak Jamie Oliver, Delia Smith czy Nigella Lawson.

Gordon Ramsay – początki kariery

Pracę jako szef kuchni Gordon Ramsay zaczął na początku lat 80. w hotelu, później przeniósł się do Londynu, gdzie pracował w restauracji Harveys, później zaś w Le Gavroche. W wieku 23 lat przeniósł się do Paryża, a do stolicy Wielkiej Brytanii powrócił w 1993 roku, by zostać głównym kucharzem w trzygwiazdkowej restauracji La Tante Claire. W latach 1993–1999 pracował jako szef kuchni w restauracji Aubergine, która pod jego kierownictwem zdobyła dwie gwiazdki Michelin. W 1998 roku Ramsay otworzył swoją pierwszą restaurację Restaurant Gordon Ramsay, która zdobyła trzy gwiazdki Michelin i pozostaje jego flagowym lokalem.

Gordon Ramsay – kariera telewizyjna

Karierę telewizyjną Gordon Ramsay rozpoczynał w 1998 roku w serii dokumentalnej "Boiling Point", jednak przełomowe okazały się serie "Ramsay's Kitchen Nightmares" oraz "Hell's Kitchen"; ta druga doczekała się amerykańskiej wersji. Dużą popularność zdobył również program "MasterChef ", który doczekał się licznych sezonów zarówno w wersji angielskiej (BBC), jak i stworzonej później przez FOX amerykańskiej.

Gordon Ramsay – publikacje

Gordon Ramsay pisze książki od 1996 roku, kiedy ukazała się publikacja "Gordon Ramsay's Passion For Flavour". Od tamtej pory restaurator wydał ponad dwadzieścia tytułów – pojawiły się książki kucharskie prezentujące jego przepisy na dania szybkie, zdrowe, na desery, potrawy z różnych stron świata, kuchni azjatyckiej czy indyjskiej. Światło dzienne ujrzały też dwie autobiografie Gordona Ramsaya – "Humble Pie" (2006) oraz jej kontynuacja "Playing With Fire" (2007).

Gordon Ramsay – życie osobiste

Gordon Ramsay poślubił Tanę Hutcheson w 1996 roku, para ma czworo dzieci. Kucharz działa charytatywnie, wspiera wydarzenia i organizacje takie jak VSO (Wolontariat za Granicą walczący z biedą w krajach rozwijających się), Women's Aid (grupa działająca na rzecz kobiet), wielokrotnie brał udział w akcjach gromadzących pieniądze na UNICEF.

Gordon Ramsay – sukcesy

W 2013 roku magazyn "Forbes" zakwalifikował go jako najlepiej zarabiającego kucharza na świecie z majątkiem o wartości 38 milionów dolarów. W 2006 roku Ramsay został oficerem Orderu Imperium Brytyjskiego, zdobył też trzy brytyjskie nagrody Cateys magazynu "Caterer and Hotelkeeper". Restauracje Ramsaya uzyskują wysokie pozycje w rankingach kulinarnych.

d3h4q5h

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h4q5h
d3h4q5h
d3h4q5h