O książce i autorze
Dziennik z rocznego pobytu młodego Anglika w Italii to galeria nietuzinkowych postaci i zapis niezwykłych zdarzeń z miasta, w którym ludzie pomimo wojny i okupacji żyli pełnią życia. "Neapol '44" to książka bez dwóch zdań wybitna. Reporterowi udało się doskonale opisać chaos, nędzę i cierpienie, ale nie tylko. Przepięknie napisany pamiętnik, kapitalne scenki rodzajowe, niezapomniany obraz miasta dźwigającego się z upadku.
Fragmenty cytowane na poprzednich stronach galerii to zaledwie skromny przedsmak tego, co znajdziemy w książce, gdzie takich scen i akapitów znajdziemy mnóstwo. Jak napisała Martha Gelhorn: "To książka, która ma wszystkie cechy skazujące ją wejście do kanonu - autentyzm, doskonałe pióro i magiczny urok, który sprawia, że nie można się od niej oderwać". Adam Leszczyński dodaje, że zapiski Lewisa "pokazują wojnę jako teatr absurdu i okrucieństwa, w którym śmierć jest zawsze przypadkowa, a cierpienie niezasłużone".
Norman Lewis (1908-2003)- brytyjski reporter, autor powieści i książek podróżniczych, którego Graham Greene nazwał "jednym z najwybitniejszych pisarzy XX wieku". Fascynowały go miejsca, które cywilizacja zmieniła w niewielkim stopniu. Opisywał m.in. Birmę, Wietnam, Indie, kraje Ameryki Łacińskiej. W Polsce ukazały się dotąd trzy jego powieści (W cieniu wulkanów, Ucieczka z mrocznego tropiku, Zły omen) oraz reportaż Grobowiec w Sewilli. Podróż przez Hiszpanię u progu wojny domowej.
__Oprac. Grzegorz Wysocki, WP.PL, na podst. fragmentów "Neapolu '44" Normana Lewisa (Wyd. Czarne)._Oprac. Grzegorz Wysocki, WP.PL, na podst. fragmentów "Neapolu '44" Normana Lewisa (Wyd. Czarne)._