Guru punków, pieniądze, pierwsze wydanie "Pedała"
Pod koniec lat 70. Burroughs jest już niekwestionowanym guru epoki punk rocka. Kuszony przez punkową młodzież, po raz kolejny pogrąża się w heroinowym nałogu. W 1984 roku pisarz podpisuje kontrakt wydawniczy na siedem nowych książek z Viking Press: "Z zaliczką dwieście tysięcy dolarów po raz pierwszy w życiu osiąga finansową stabilizację".
Dopiero w 1985 roku ukazuje się pierwsze wydanie "Pedała" (ang. "Queer"), drugiej powieści Burroughsa, który ukończył ją już w 1953 roku. Bohater książki, William Lee, ucieka przed narkotykami i atmosferą Nowego Jorku. Osiedla się w stolicy Meksyku. Lee jest homoseksualistą - po wielu upokarzająco nieudanych próbach nawiązania kontaktu poznaje młodego mężczyznę, Gene'a Allertona. Gene oddaje mu się biernie, obojętnie, bez śladu obrzydzenia czy satysfakcji. Obaj wybierają się w szaleńczą podróż w głąb Ameryki Południowej w poszukiwaniu yage, tajemniczej halucynogennej rośliny...
Pod koniec lat 80. Bill zaczyna także intensywnie zajmować się twórczością plastyczną - w kolejnych krajach odbywają się wyprzedane wystawy jego malarstwa. W 1991 roku odbywa się kinowa premiera "Nagiego lunchu", kultowej ekranizacji powieści w reżyserii Davida Cronenberga.