"Nagi lunch" - skandal i sława
W 1959 roku we Francji ukazuje się pierwsze wydanie "Nagiego lunchu". Wybucha skandal. Pierwsze egzemplarze powieści trafiają do USA z przemytu. Pojawiają się kolejne przekłady. W styczniu 1963 roku bostoński księgarz, który sprzedawał "Nagi lunch", zostaje aresztowany za rozpowszechnianie treści obscenicznych. Dwa lata później w Bostonie odbywa się proces powieści. Sąd uznaje ją za obsceniczną, wydawca składa odwołanie do Sądu Najwyższego.
Po sukcesie "Nagiego lunchu" w Stanach, Anglii, Francji, Niemczech, Włoszech i Japonii 51-letni pisarz stwierdza, że jest już w stanie żyć z tantiem, w związku z czym rezygnuje z 200 dolarów, które od 29 lat co miesiąc przesyłali mu rodzice.
Napisany w latach 1954-58 "Nagi lunch" jest zapisem świadomości autora, zapisem rozlicznych psychodelicznych wyobrażeń związanych z używaniem narkotyków. Pojawia się także w powieści szereg niezwykle ostrych - jak na te czasy - opisów seksu, głównie homoseksualnego. Na podstawie książki David Cronenberg nakręcił niezmiernie sugestywny, psychodeliczny film pod tym samym tytułem.