Trwa ładowanie...
recenzja
31 maja 2011, 11:20

Generał w sukmanie

Generał w sukmanieŹródło: Inne
d1nbmm4
d1nbmm4

Mam wrażenie, że Tadeusz Kościuszko jest już dzisiaj postacią trochę zapomnianą, choć w każdym mieście jest ulica czy plac jego imienia.Owszem, każdy widział przynajmniej jeden jego portret i przynajmniej jeden obraz upamiętniający przysięgę na krakowskim rynku albo bitwę pod Racławicami, każdy wie, że Ameryka i Pułaski, że Insurekcja i kosynierzy, niektórzy wspomną jeszcze o nieudanych zalotach do bogatych panien albo o ostatnich latach na wygnaniu – ale czy to wszystko, co można powiedzieć o kimś, kto na dobre dwieście lat stał się symbolem walki o niepodległość ojczyzny i sprawiedliwość społeczną? Na pewno nie.

Powstało już sporo biografii tego niepospolitego człowieka. Nawet w małej lokalnej bibliotece, z której korzystam, dostępne są dwa tytuły pochodzące z 2. połowy XX wieku. Jednak amerykański dziennikarz, syn polskiego żołnierza, od dzieciństwa zafascynowany postacią Naczelnika, podjął się stworzenia biografii pełniejszej i obszerniejszej od wszystkich dotychczasowych, opierając się zarówno na źródłach polskich, jak i amerykańskich. I mimo, że bardzo się starał, by nie była ona jedynie laurką - wychodząc z założenia, że nawet o wielkim człowieku lepiej powiedzieć całą prawdę, choćby nie była ona w stu procentach pochlebna – okazało się, że Kościuszko nadal pozostaje postacią praktycznie bez skazy.

Z biografii dowiadujemy się, że od lat najmłodszych marzył o porządku świata bardziej demokratycznym, niż ten, który widział wokół siebie, i cechował się wyjątkową pasją zdobywania wiedzy; w warszawskiej akademii wojskowej „nim położył się spać, przywiązywał sobie sznurek do ręki, jego drugi koniec kładł na korytarzu i prosił strażnika, aby pociągnął za sznurek i obudził go podczas swojego obchodu o trzeciej w nocy”, by czytać i kreślić mapy, a gdy wraz z kolegą udał się do Francji na stypendium pozwalające tylko na studia w cywilnej uczelni, „zwrócili się do profesorów szkół wojskowych, aby uczyli ich prywatnie”.

Nieszczególnie urodziwy, ale sympatyczny, dobrze wychowany i najwyraźniej dający sobie radę zarówno z rozmowami na poważne tematy, jak i z salonowymi konwersacjami, umiał oczarowywać kobiety ... i zwykle na tym się kończyło, bo nawet jeśli oczarowana panna nie miała nic przeciwko poślubieniu niezamożnego oficera wywodzącego się z szaraczkowej szlachty, jej czujna rodzina skutecznie zapobiegała mezaliansowi. Raz tylko późniejszy bohater narodowy zdobył się na czyn w świetle ówczesnego prawa przestępczy, próbując porwać swoją pierwszą ukochaną, Ludwikę Sosnowską (za jej zgodą!), czego konsekwencją była konieczność ucieczki z kraju. Kilkuletni pobyt w Ameryce, który przypadł akurat na lata wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, okazał się sprawdzianem jego umiejętności inżynierskich i – co zabrzmi może zabawnie, ale to prawda – z zakresu kształtowania relacji międzyludzkich. Bo wyjąwszy dwóch Francuzów, najwyraźniej mocno zazdrosnych o jego pozycję w armii, i jednego wysoko postawionego oficera
amerykańskiego, którego intencje wyszły na jaw dopiero jakiś czas później – wszyscy, którzy pozostawili po sobie jakikolwiek ślad na piśmie, oceniali Kościuszkę niezmiennie pozytywnie. Także i później, gdy wróciwszy do kraju zaangażował się w działalność narodowowyzwoleńczą, gdy po przegranej bitwie pod Maciejowicami przebywał w rosyjskiej niewoli, i gdy zgorzkniały, schorowany – ale nadal miłego obejścia i wielkiego serca – dożywał swoich dni w domach francuskich i szwajcarskich przyjaciół.

d1nbmm4

Z opowieści Storozynskiego wyłania się postać może nie tak romantyczna, jak z obrazów Matejki czy Stachowicza, ale barwna i pełna życia, której wielkości nie umniejszają ani nieudane zaloty do zbyt wysoko urodzonych panien, ani jedyny – nieszkodliwy – nałóg („nie mogę żyć bez kawy”). Ani dramatyczna decyzja o podpisaniu przysięgi wierności carowi w zamian za uwolnienie dwudziestu tysięcy rodaków z rosyjskich więzień; „uwięzieni, niewiele więcej mogli zrobić dla swego kraju”, dla czegokolwiek czy kogokolwiek innego też nie – a wolni, mogli zaangażować się choćby w patriotyczne wychowanie potomstwa, albo, jak sam Kościuszko, w działanie na rzecz praw innych ludzi.

Nawet jeśli dziś nie jest już potrzebny patriotyzm ani walka o demokrację w takiej formie, jaka stała się udziałem skromnego szlachcica z Mereczowszczyzny, warto sobie jego sylwetkę przypomnieć. A ta biografia – przetłumaczona i wydana bardzo porządnie, jak zresztą każda z kilku należących do tej serii, na które udało mi się natrafić - stanowi doskonałą ku temu okazję; jeśli zaś ktoś zechce poszerzyć swoją wiedzę o Kościuszce i jego współczesnych, albo zweryfikować treść którejś z podanych w tekście informacji, ma do dyspozycji fachowo zredagowaną, bardzo obszerną bibliografię. Tak dopracowane dzieło czyta się z największą przyjemnością.

d1nbmm4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nbmm4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj