Trwa ładowanie...

Gdańszczanie nie chcą, by odbierać Grassowi obywatelstwo

Gdańszczanie nie chcą, by odbierać Grassowi obywatelstwoŹródło: Inne
d3endeu
d3endeu

52 proc. mieszkańców Gdańska uznało w sondażu przeprowadzonym na zlecenie władz miasta, że Guenter Grass nie musi się zrzekać honorowego obywatelstwa – poinformował prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

– Z badań tych wynika też, że blisko 72 proc. gdańszczan jest zdecydowanie przeciwne, by Rada Miasta Gdańska odebrała pisarzowi honorowe obywatelstwo – powiedział na konferencji prasowej Adamowicz.

Za odebraniem wyróżnienia Guenterowi Grassowi przez władze Gdańska opowiedziało się zaledwie 20 proc. badanych, a 8 proc. nie miało w tej kwestii zdania. 35 proc. uczestników sondażu uznało, że Guenter Grass sam powinien zrzec się honorowego obywatelstwa Gdańska, a 12 proc. nie miało zdania na ten temat.

d3endeu

Sondaż przeprowadzono w dniach 16-18 sierpnia na 1000-osobowej grupie mieszkańców.

– Wyniki tego sondażu pokazują jednoznacznie, że gdańszczanie są pozbawieniu kompleksów i fobii antyniemieckich(...) Reakcja samych gdańszczan w tej sprawie wbrew oczekiwaniom niektórych polityków Prawa i Sprawiedliwości jest zdecydowanie nie po ich myśli(...) – powiedział prezydent Gdańska.

W przedstawionym oświadczeniu Adamowicz stwierdził, że przyznanie się pisarza do służby w Waffen SS nie przekreśla jego twórczości literackiej.

Podkreślił też, że Guenter Grass miał niebagatelny wpływ na poprawę stosunków polsko-niemieckich i był orędownikiem sprawy Polski w Niemczech.
– Konsekwentnie optował za tym, by Niemcy uznały granicę na Odrze i Nysie, był przeciwnikiem odwetowych ziomkostw niemieckich – mówił Adamowicz.

d3endeu

Według niego, * Guenter Grass nigdy nie ukrywał, że w młodości przeżywał fascynacje militarnymi sukcesami nazistowskich Niemiec.*

– Było to myślenie właściwe wielu młodym ludziom, którzywchodzili w życie w warunkach państwa totalitarnego. Każdy z tego pokolenia, bez względu na pochodzenie może mieć jakiegoś „trupa w szafie” (...) Pozostaje pytanie, czy to nie ów krótki epizod z SS spowodował w nim tak zdecydowane antytotalitarne myślenie – oświadczył Adamowicz.

Jego zdaniem, o tym jak trudne były losy ludzi wzrastających podczas II wojny światowej może świadczyć przykład Josepha Ratzingera , który przeszedł przez Hitler Jugend, a obecnie jest papieżem.

Prezydent poinformował, że zwrócił się do Guentera Grassa , by bezpośrednio wytłumaczył Gdańszczanom, czemu tak długo zwlekał z ujawnieniem faktów ze swojej przeszłości.

d3endeu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3endeu