Trwa ładowanie...
d3zliim
d3zliim

Gabriel Garcia Marquez

64066.jpg AFP
64066.jpg

Wybitny pisarz kolumbijski, dziennikarz.

Gabriel Garcia Marquez do ósmego roku życia mieszka u dziadków. Po śmierci dziadka w 1935 roku przenosi się do rodziców do Barranquilli. Studiuje prawo w Bogocie.

Już w kolegium w Barranquilli zaczyna pisać dla szkolnej gazetki, później zakłada czasopismo "Literatura". W czasie studiów w dodatku literackim "El Espectador" zostaje opublikowane pierwsze opowiadanie Garcii Marqueza Trzecia bieda. Tam też ukazują się kolejne opowiadania. Mieszka na zmianę w Barranquilli i Cartagenie, pracuje dla gazet, zakłada czasopisma "Cronica", "Comprimido".

W 1954 roku zostaje redaktorem w "El Espectador". W 1955 roku zostaje wydana jego pierwsza powieść Szarańcza. W tym samym roku "El Espectador" wysyła Marqueza do Europy w charakterze korespondenta. Po powrocie pisarz mieszka w Caracas, żeni się z Mercedes Barchą.

Prowadzi bardzo aktywne życie, angażuje się politycznie i społecznie: po zwycięstwie rewolucji na Kubie zakłada w Bogocie biuro kubańskiej agencji prasowej; przez kilka miesięcy pracuje w Hawanie, potem w Nowym Jorku. Mieszka w Meksyku, w Barcelonie, znów w Meksyku, w Kolumbii.

Wspiera lewicową partię wenezuelską MAS, prowadzi publicystyczną walkę przeciw Pinochetowi w Chile, pisze reportaże polityczne, organizuje strajk literacki aż do upadku Pinocheta, zakłada fundację Habeas na rzecz obrony praw człowieka i więźniów politycznych, pisze o wojnie o Falklandy, popiera i dofinansowuje budowę Międzynarodowej Szkoły Filmowo-Telewizyjnej na Kubie.

W 1982 otrzymuje Literacką Nagrodę Nobla.

W 1991 reaguje nową kolumbijską konstytucję, rok później obejmuje kierownictwo programu informacyjnego w telewizji kolumbijskiej. W 2000 roku dowiaduje się, że jest chory na raka. Udaje mu się zatrzymać rozwój choroby i zaczyna pisać wspomnienia.

Zaliczany do przedstawicieli tzw. realizmu magicznego.

W swojej prozie stworzył fikcyjną osadę Macondo, która symbolizuje dzieje Ameryki Łacińskiej. Ukoronowaniem jego pisarstwa jest Sto lat samotności (1967, wydanie polskie 1974).

Najważniejsze powieści: Zła godzina (1961, wydanie polskie 1970), Nie ma kto pisać do pułkownika (1961, wydanie polskie 1978), Jesień patriarchy (1975, wydanie polskie 1980).

d3zliim

Podziel się opinią

Share
d3zliim

d3zliim
d3zliim
d3zliim