Trwa ładowanie...
dx3d48k

Frederic Beigbeder

Jego matka, Christine de Chasteigner, tłumaczy romanse, natomiast ojciec, Jean-Michel Beigbeder, pracuje w firmie zajmującej się doradztwem personalnym. Po ukończeniu studiów w renomowanej Wyższej Szkole Nauk Politycznych młody Frédéric interesował się wieloma dziedzinami – pisał książki, prowadził kroniki literackie i towarzyskie, przede wszystkim jednak poświęcił się reklamie.

Po dziesięciu latach jednak się z nią rozstał (opowiada o tym sławna powieść 29,99) i oddał się głównie literaturze: tworzy programy radiowe i telewizyjne, pisze recenzje (m.in. do „Le Figaro Littérraire”, „Voici”, „Lire”), jest dyrektorem literackim jednego z największych francuskich wydawnictw, Flammarion. Rozwiedziony, ma córkę Chloé.

W 1994 r. stworzył Prix de Flore od nazwy sławnej paryskiej kawiarni na Saint-Germain–des-Prés. Co roku młody francuski autor, którego talent jury uzna za obiecujący, otrzymuje nagrodę w postaci 6000 euro i codziennie (przez rok) kieliszka Pouilly-fuissé we wspomnianej kawiarni. Wśród laureatów Prix de Flore znaleźli się m.in. Vincent Ravalec, Jacques A. Bertrand, Michel Houellebecq, Virginie Despentes, Nicolas Rey, Christophe Donner, Grégoire Bouiller.

Frédéric Beigbeder napisał do tej pory zbiór opowiadań Nouvelles sous ecstasy (1999), cztery powieści: Vacances dans le coma (1994), L’amour dure trois ans (1997), wspomnianą 29,99 (2000) i Windows on the World (2003) – dwie ostatnie powieści były nominowane do Nagrody Goncourtów i zostały laureatkami nagrody Lista Goncourtów – wybór polski. Windows on the World otrzymała też w 2003 ważną nagrodę - Prix Interallié.

Beigbeder jest osobowością bardzo kontrowersyjną i pełną sprzeczności. Zakochany w sobie dandys, który jednocześnie nie waha się obnażać w swoich autofikcjach. Oskarża system polityczny, gospodarczy, wszechwładną reklamę, a zarazem przez 10 lat pozostaje ściśle z nimi związany. Krytykuje społeczeństwo rządzone przez pieniądz, a sam jednocześnie czerpał niemałe zyski jako członek rady nadzorczej spółki giełdowej należącej do jego brata, Charlesa. W czasie wyborów prezydenckich w 2002 r. ten zamożny mieszczanin z Neuilly był doradcą kandydata komunistów, Roberta Hue.

Te kontrowersje i sprzeczności Beigbedera mogą śmieszyć, oburzać, ale nie pozwalają przejść obok jego książek obojętnie. Pokazują bowiem jednocześnie hipokryzję i zagubienie współczesnego człowieka.

Frederic Beigbeder
Data urodzenia

20.09.1965

Miejsce urodzenia

Neuilly-sur-Seine, Francja

Bibliografia
dx3d48k

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx3d48k
dx3d48k
dx3d48k