Trwa ładowanie...
d3i5q6n

Francisco Coloane

Urodził się w 1910 roku na wyspie Chiloé, w południowej części wybrzeża Chile. Syn kapitana statku wielorybniczego, sam również w młodości polował na wieloryby i foki, przemierzając cały olbrzymi obszar na południe od wyspy, poprzez Cieśninę Magellana aż po Morze Bellingshausena i Antarktydę.

Twórczość Coloane, na którą składają się powieści i opowiadania, uhonorowana została licznymi nagrodami, między innymi chilijską państwową nagrodą literacką w roku 1964. Jego utwory przełożono na wiele języków. Szczególnym uznaniem dzieło pisarza cieszy się we Francji, gdzie jego książki trafiły na czołowe miejsca list bestsellerów, a jego samego odznaczono tytułem kawalera Orderu Literatury i Sztuk.

Coloane ukazuje czytelnikowi zupełnie inne oblicze literatury południowoamerykańskiej niż to, do jakiego przywykliśmy. Realizmowi magicznemu Marqueza, Carpentiera czy Donosa przeciwstawia magię realizmu: wprawdzie jego świat nie mami cudami, a wszystkie nadzwyczajne i nieprawdopodobne zdarzenia stara się on wyjaśnić racjonalnie, niemniej przez poetyckość opisu potrafi nawet z najzwyklejszych z pozoru ludzi wydobyć niespotykaną magię.

Pisarz zmarł w sierpniu roku 2002.

Francisco Coloane
Data urodzenia

31.12.1909

Data śmierci

31.12.2001

Bibliografia
d3i5q6n

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i5q6n
d3i5q6n
d3i5q6n