Trwa ładowanie...
d14hry3
03-06-2022 11:00

Festung Krakau. Kraków w cieniu twierdzy

książka
Oceń jako pierwszy:
d14hry3
Festung Krakau. Kraków w cieniu twierdzy
Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Kraków w twierdzy czy twierdza w Krakowie? Nowa książka wybitnego historyka

Z fortu Kościuszko nadaje popularna rozgłośnia radiowa, w forcie Kleparz publiczność bawi się na koncertach, w Skale mieści się obserwatorium astronomiczne, a w forcie Krzesławice – dom kultury. Jednak większość z około stu obiektów składających się na dawną Twierdzę Kraków budzi przede wszystkim zainteresowanie miłośników historii wojskowości, a szkoda, bo jest to fenomen na skalę europejską.
Twierdza powstała w drugiej połowie XIX wieku na rozkaz cesarza Franciszka Józefa.
W swojej najnowszej książce Andrzej Chwalba pasjonująco opisuje otoczony wieńcem habsburskich murów Kraków na tle innych europejskich miast warownych (Antwerpii, Breslau czy Wilna), podkreślając jednocześnie jego wyjątkowy charakter – ze względu na bogate kulturowe i historyczne dziedzictwo dawnej stolicy.
Czy faktycznie miasto pozostawało w cieniu twierdzy, czy było wręcz przeciwnie? Czy możliwe było bezkonfliktowe wpasowanie jej militarnego charakteru – z dobrodziejstwem inwentarza: znaczną liczbą żołnierzy i ich obyczajami, rozrywkami wyższych i niższych lotów – w krakowską tkankę kulturową? Czy krakowianie potrafili odkryć korzyści z symbiozy z twierdzą, czy też stale była drzazgą w ich oku?

Festung Krakau. Kraków w cieniu twierdzy
Numer ISBN

978-83-08-07592-0

Wymiary

165x240

Oprawa

twarda

Liczba stron

432

Język

polski

d14hry3

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14hry3
d14hry3
d14hry3
d14hry3