Większość czytelników kojarzy nazwisko C.S. Lewisa z Opowieściami z Narnii i trylogią międzyplanetarną. Doceniam pewne wartości, jakie udało się Lewisowi ująć w powieściach science-fiction, ale wyżej cenię go jako autora esejów krytyczno-literackich i religijno-filozoficznych. Kolejne ekranizacje jego powieści nie wzbudziły mojego zachwytu ani przychylnych uczuć. Zwierzęco-ludzkie postacie i bajkowość scenerii nie wzbudzają mojej sympatii. Lewisowi udało się stworzyć ciekawą psychologicznie galerię dziecięcych postaci i interesujące w interpretacji przesłanie utworu, w którym wielu krytyków doszukuje się odniesień do chrześcijaństwa.
Nie jestem miłośniczką powieści science-fiction i z pewnością nigdy nie przeczytam w całości Opowieści z Narnii, ale wysoko cenię sobie inne pozycje tego autora: Rozważania o chrześcijaństwie, Listy o modlitwie i moralności, Listy starego diabła do młodego, Diabelski toast, Błądzenie pielgrzyma. Są to mniej znane książki, ale w mojej ocenie ujawniają pisarski kunszt Lewisa.
Michael White, autor powyższej biografii podkreśla, że jego praca jest świadectwem fascynacji pisarstwem Lewisa, w ten sposób chce oddać hołd zmarłemu pisarzowi. Mimo niewątpliwej fascynacji biografowi nie brak krytycyzmu i udaje mu się zachować obiektywizm. Nie obawia się ujawniać niewygodnych i niepochlebnych faktów: konfliktów z ojcem, sadomasochizmu, wspólnego życia z Janie Moore skrywanego przed otoczeniem.
Biografie czyta się z prawdziwą przyjemnością, jak dobrze napisaną powieść. Wielbiciele prozy Lewisa dowiedzą się o wielu ciekawych faktach z jego życia prywatnego, dzieciństwa, młodości i pracy na Uniwersytecie w Oxfordzie, blaskach i cieniach przyjaźni z Tolkienem. Do książki dołączono trzy ciekawe załączniki. Oprócz przypisów i indeksu dzieł i bibliografii zawiera ona kalendarium wydarzeń z życia C.S. Lewisa na tle czasów, w których żył, notatki o osobach blisko związanych z pisarzem oraz krótkie omówienie opublikowanych utworów, a także kilka fotografii z różnych okresów życia.
Jest to kompletna biografia, w której nie brak interesujących, zgrabnie opowiedzianych faktów, pogłębionej analizy psychologicznej i krytycznej interpretacji twórczości Lewisa.