Trwa ładowanie...
d1ho1vd
23-02-2016 00:00

Fantastyczne laboratorium doktora Weigla. Lwowscy uczeni, tyfus i walka z Niemcami

książka
Oceń jako pierwszy:
d1ho1vd
Fantastyczne laboratorium doktora Weigla. Lwowscy uczeni, tyfus i walka z Niemcami
Tytuł oryginalny

The Fantastic Laboratory of Dr. Weigl: How Two Brave Scientists Battled Typhus and Sabotaged the Nazis

Rok wydania
Autorzy
Wydawnictwo
Inne
Źródło: Inne

Tyfus. Straszliwa choroba przenoszona przez wszy. Powoduje halucynacje, potworne bóle głowy, wysoką gorączkę. Często kończy się śmiercią. Niemcy tyfusu bali się panicznie. Dlatego, gdy dopadł niemiecką armię na froncie wschodnim, zażądali pomocy wybitnego polskiego biologa Rudolfa Weigla.

Przez całe dwudziestolecie międzywojenne profesor pracował nad pierwszą szczepionką na tyfus, stosując nowatorską, ale niebezpieczną metodę: w procesie produkcji wykorzystywano wszy, a do ich karmienia – ludzi. Wysoka skuteczność techniki Weigla, uznanej i podziwianej na całym świecie, oraz strach przed zarazą spowodowały, że Niemcy szczególnie chronili jego laboratorium w okupowanym Lwowie. Weigl wykorzystał sytuację i zatrudnił wielu przedstawicieli lwowskiej inteligencji – matematyków, pisarzy, lekarzy i filozofów, chroniąc ich przed zagładą. Zespół laboratorium nielegalnie wysyłał szczepionkę do gett w polskich miastach, równocześnie produkując litry osłabionej surowicy dla Wehrmachtu.

Wśród naukowców zatrudnionych przez Weigla znalazł się także Ludwik Fleck, utalentowany immunolog żydowskiego pochodzenia. Nie udało się go uchronić przed wywózką. Trafił do Buchenwaldu, gdzie zmuszono go do produkcji szczepionki na potrzeby wojska. Fleck ryzykował życie, szczepiąc najbardziej zagrożonych więźniów obozu.

Rudolf Weigl i Ludwik Fleck po wojnie kontynuowali karierę naukową.

Fantastyczne laboratorium doktora Weigla. Lwowscy uczeni, tyfus i walka z Niemcami
Numer ISBN

978-83-8049-241-7

Wymiary

150x230

Gatunek

Biografie i autobiografie,Pamiętniki, dzienniki, wspomnienia

Oprawa

6

Liczba stron

344

d1ho1vd

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ho1vd
d1ho1vd
d1ho1vd