Trwa ładowanie...
11-04-2017 14:31

Ernest Hemingway szpiegował dla Rosjan. "Wyrzuty sumienia wpędziły go do grobu"

Ernest Hemingway nie tylko kontaktował się z NKWD, ale przede wszystkim był radzieckim szpiegiem. Do takiej szokującej informacji dotarł Nicholas Reynolds, wielki fan twórczości Hemingwaya, dawny oficer amerykańskiego wywiadu i historyk w muzeum CIA. Autor książki "Writer, Sailor, Soldier, Spy" był zdruzgotany, gdy dotarło do niego znaczenie przetłumaczonych dokumentów.

Ernest Hemingway szpiegował dla Rosjan. "Wyrzuty sumienia wpędziły go do grobu"Źródło: Inne
d4l668d
d4l668d

* Ernest Hemingway nie tylko kontaktował się z NKWD, ale przede wszystkim był radzieckim szpiegiem. Do takiej szokującej informacji dotarł Nicholas Reynolds, wielki fan twórczości Hemingwaya, dawny oficer amerykańskiego wywiadu i historyk w muzeum CIA. Autor książki "Writer, Sailor, Soldier, Spy" był zdruzgotany, gdy dotarło do niego znaczenie przetłumaczonych dokumentów.*

- Sam pomysł, że Ernest Hemingway mógł mieć coś wspólnego z Sowietami, a szczególnie to, że został przez nich zwerbowany, było dla mnie trudne do przełknięcia – mówił Reynolds w rozmowie z CBS.

Autor "Writer, Sailor, Soldier, Spy" dowodzi, że do kontaktu Hemingwaya z NKWD doszło pod koniec 1940 roku, kiedy pisarz spijał śmietankę po wydaniu powieści "Komu bije dzwon" . Informacje na ten temat znalazły się w radzieckich rejestrach, które zostały przeszmuglowane do USA. To właśnie w nich pojawia się pseudonim "Agro" przypisany osobie Hemingwaya i nazwisko Jacoba Golosa, czołowego agenta NKWD w Nowym Jorku, który zwerbował pisarza.

d4l668d

(img|727161|center)

Reynolds podkreśla, że w latach 40. pisarz spotykał się wielokrotnie z radzieckimi agentami i wyrażał gotowość do współpracy, jednak ostatecznie nie dostarczył im żadnych kluczowych informacji. W tym samym czasie Hemingway zaangażował się w działania amerykańskiego Biura Służb Strategicznych (OSS), które powstało w 1942 roku i było poprzednikiem CIA.

Laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1954 roku popełnił samobójstwo siedem lat później, co według Reynoldsa było w pewnym stopniu pokłosiem szpiegowania dla Rosjan. Autor "Writer, Sailor, Soldier, Spy" jest przekonany, że Hemingway miał wyrzuty sumienia z powodu decyzji podjętej w 1940 roku, o czym mogą świadczyć niektóre fragmenty jego listów spisanych pod koniec lat 50.

d4l668d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4l668d