Trwa ładowanie...
11 kwietnia 2017, 14:31

Ernest Hemingway szpiegował dla Rosjan. "Wyrzuty sumienia wpędziły go do grobu"

Ernest Hemingway nie tylko kontaktował się z NKWD, ale przede wszystkim był radzieckim szpiegiem. Do takiej szokującej informacji dotarł Nicholas Reynolds, wielki fan twórczości Hemingwaya, dawny oficer amerykańskiego wywiadu i historyk w muzeum CIA. Autor książki "Writer, Sailor, Soldier, Spy" był zdruzgotany, gdy dotarło do niego znaczenie przetłumaczonych dokumentów.

Ernest Hemingway szpiegował dla Rosjan. "Wyrzuty sumienia wpędziły go do grobu"Źródło: Inne
d1l1wlh
d1l1wlh

* Ernest Hemingway nie tylko kontaktował się z NKWD, ale przede wszystkim był radzieckim szpiegiem. Do takiej szokującej informacji dotarł Nicholas Reynolds, wielki fan twórczości Hemingwaya, dawny oficer amerykańskiego wywiadu i historyk w muzeum CIA. Autor książki "Writer, Sailor, Soldier, Spy" był zdruzgotany, gdy dotarło do niego znaczenie przetłumaczonych dokumentów.*

- Sam pomysł, że Ernest Hemingway mógł mieć coś wspólnego z Sowietami, a szczególnie to, że został przez nich zwerbowany, było dla mnie trudne do przełknięcia – mówił Reynolds w rozmowie z CBS.

Autor "Writer, Sailor, Soldier, Spy" dowodzi, że do kontaktu Hemingwaya z NKWD doszło pod koniec 1940 roku, kiedy pisarz spijał śmietankę po wydaniu powieści "Komu bije dzwon" . Informacje na ten temat znalazły się w radzieckich rejestrach, które zostały przeszmuglowane do USA. To właśnie w nich pojawia się pseudonim "Agro" przypisany osobie Hemingwaya i nazwisko Jacoba Golosa, czołowego agenta NKWD w Nowym Jorku, który zwerbował pisarza.

(img|727161|center)

d1l1wlh

Reynolds podkreśla, że w latach 40. pisarz spotykał się wielokrotnie z radzieckimi agentami i wyrażał gotowość do współpracy, jednak ostatecznie nie dostarczył im żadnych kluczowych informacji. W tym samym czasie Hemingway zaangażował się w działania amerykańskiego Biura Służb Strategicznych (OSS), które powstało w 1942 roku i było poprzednikiem CIA.

Laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1954 roku popełnił samobójstwo siedem lat później, co według Reynoldsa było w pewnym stopniu pokłosiem szpiegowania dla Rosjan. Autor "Writer, Sailor, Soldier, Spy" jest przekonany, że Hemingway miał wyrzuty sumienia z powodu decyzji podjętej w 1940 roku, o czym mogą świadczyć niektóre fragmenty jego listów spisanych pod koniec lat 50.

d1l1wlh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l1wlh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj