Trwa ładowanie...
d4a9fhd

Elita. Współczesne oddziały specjalne od A do Z

książka
d4a9fhd
Oceń jako pierwszy:
Elita. Współczesne oddziały specjalne od A do Z
Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Elita. Współczesne oddziały specjalne od A do Z
Materiały prasowe

• Ile kosztuje najnowszy zestaw noktowizyjny?

• Czy siły specjalne nadal wykonują skoki HALO?

• Jakie są najsłynniejsze operacje, w których brała udział Jednostka Wojskowa GROM?

• Jakie jednostki specjalne działają w poszczególnych krajach?

Siły specjalne od tragicznych wydarzeń 11 września 2001 roku znajdują na całym świecie na pierwszej linii walki. Chociaż ich rodowód wiąże się z komandosami z czasu II wojny światowej, prowadzone przez nie współcześnie operacje znajdują się w szarej strefie „działań innych niż wojna”.

Współczesne siły specjalne znalazły swoje miejsce w wyobraźni społecznej z chwilą pojawienia się w Wietnamie Zielonych Beretów. W dżunglach Azji Południowo-Wschodniej zapoczątkowały także swoją historię zespoły SEAL Marynarki Wojennej USA. W innej części świata, na pustyni irańskiej, operacja przeprowadzona przez amerykański odpowiednik SAS zakończyła się tragedią, kiedy awarie mechaniczne wymusiły przerwanie akcji, a na domiar złego w czasie ewakuacji z odległego lotniska jeden ze śmigłowców zderzył się z samolotem transportowym. Operacja Eagle Claw była upokarzającą klęską dla niedawno powołanej jednostki Delta Force, ale taką, z której wyciągnięto istotne wnioski.

Od lat osiemdziesiątych XX wieku siły specjalne państw zachodnich działają w licznych punktach zapalnych rozsianych po całym świecie, zwalczając terroryzm, handel narkotykami, wspierając bezpieczeństwo wewnętrzne państw sojuszniczych i prowadząc rozpoznanie specjalne.

Siły specjalne stały się ulubionym rodzajem wojsk dzięki swoim wysokim umiejętnościom, pozwalającym zredukować straty, a także ponieważ odpowiadają one społecznemu postrzeganiu ich roli.

Elita to jedyny w swoim rodzaju przewodnik po tajemniczym świecie współczesnych sił specjalnych. Przybliża najważniejsze operacje, a także główne systemy uzbrojenia i środki transportu używane w operacjach specjalnych na całym świecie.

d4a9fhd
Elita. Współczesne oddziały specjalne od A do Z
Numer ISBN

978-83-11-15987-7

Wymiary

170x240

Oprawa

twarda

Liczba stron

460

Język

polski

Podziel się opinią

Share
d4a9fhd
d4a9fhd
d4a9fhd
d4a9fhd
d4a9fhd