Trwa ładowanie...

Egzaminy ósmych klas - język polski. Co z uczniami z Ukrainy?

24, 25 i 26 maja odbywają egzaminy ósmoklasistów. Podczas pierwszego dnia zmagań uczniowie w ciągu 120 minut musieli ukończyć test z języka polskiego. Ci, którzy przybyli do Polski po 24 lutego, pisali egzamin na nieco innych zasadach. Ale łatwo nie było.

Share
Uczniowie przed egzaminem ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 21 im. Orląt Lwowskich w Gorzowie Wielkopolskim. Ponad pół miliona uczniów VIII klas szkół podstawowych rozpoczęło egzamin ósmoklasisty od testu z języka polskiegoUczniowie przed egzaminem ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 21 im. Orląt Lwowskich w Gorzowie Wielkopolskim. Ponad pół miliona uczniów VIII klas szkół podstawowych rozpoczęło egzamin ósmoklasisty od testu z języka polskiegoŹródło: PAP
d2c0alx

Egzaminy ósmoklasisty to testy (z zadaniami zamkniętymi i otwartymi), do których podchodzą uczniowie kończący szkołę podstawową. Ich celem jest sprawdzenie wiedzy i umiejętności nastolatków, którzy już za kilka miesięcy zaczną naukę w szkołach średnich. Od wyników często zależy, czy i do jakich szkół się dostaną.

Egzaminy przeprowadza i odpowiada za nie Centralna Komisja Egzaminacyjna. Zaczynają się punktualnie o 9 rano 24, 25 i 26 maja. Ósmoklasiści najpierw odpowiadają na pytania z języka polskiego, następnego dnia z matematyki, ostatniego z nowożytnego języka obcego.

Na część dotyczącą języka polskiego uczniowie mieli 120 minut. Matematyka zajmie im 100 minut, a język obcy tylko 90 minut. Wyniki będą znane 1 lipca. Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, ale nie można go nie zdać.

d2c0alx

Trzeba do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę podstawową. Nie jest jednak określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać. Na liczbę punktów podstawówki nie zwracają uwagi, patrzą za to szkoły średnie. Do najlepszych dostaną się ci z najlepszymi wynikami. Dzieci z Ukrainy będą więc musiały zadowolić się tymi placówkami, w których zostaną miejsca po przyjęciu uczniów, którym egzamin ósmoklasisty poszedł perfekcyjnie.

Ukraińska młodzież, która dotarła do naszego kraju po 24 lutego, zdawała taki sam egzamin z języka polskiego (który dla większości jest obcy) jak ich koledzy i koleżanki z Polski. Łatwo nie było. Nawet pomimo kilku ulg.

Egzamin ósmoklasisty 2022 - co z uczniami z Ukrainy?

W roku 2022 r. do egzaminu podeszło aż ponad 500 tys. uczniów z Polski i około 7 tys. z Ukrainy. Nastolatkom, którzy przybyli do naszego kraju po wybuchu wojny w Ukrainie, przedłużono czas na napisanie testu do 210 minut.

d2c0alx

Na facebookowym profilu Rzecznika Prasowego Pragi-Południe można znaleźć informacje również o innych ułatwieniach: "CKE dostosuje arkusze egzaminacyjne np. na teście z języka polskiego instrukcje oraz polecenia zostaną przetłumaczone na język ukraiński, ale teksty i zadania będą w języku polskim, a zapisywanie rozwiązań do zadań również musi być w języku polskim. Uczniowie będą też mogli m.in. korzystać z dwujęzycznego słownika".

CKE w swoim komunikacie dotyczącym egzaminów ósmych klas podało, że instrukcje, polecenia do zadań, treści zadań w arkuszu matematycznym będą tłumaczone na język ukraiński, zapisywanie rozwiązań zadań możliwe będzie w języku ukraińskim.

A co z językiem obcym? Tu instrukcje oraz polecenia tłumaczone będą na język ukraiński, zadania zostaną podane w języku obcym lub języku ukraińskim, rozwiązania do zadań trzeba będzie zapisać w języku obcym lub języku ukraińskim (zgodnie z poleceniem).

Dodatkowo uczniowie z Ukrainy będą mogli podejść do egzaminów w osobnych salach, by, ze względu na przedłużenie czasu, piszący sobie nie przeszkadzali. Szkoły powinny zapewnić im obecność specjalisty - psychologa lub pedagoga "jeżeli jest to niezbędne dla uzyskania właściwego kontaktu ze zdającym lub zapewnienia wsparcia psychologicznego" oraz tłumacza "który przekaże zdającym informacje dotyczące zasad przeprowadzania egzaminu".

d2c0alx

Gdy uczniowie rozumieją język polski, ale nie czytają w nim zbyt dobrze, dostępna powinna być pomoc nauczyciela, który "przed przystąpieniem ucznia do pracy odczytuje z arkusza rezerwowego jeden raz głośno, po kolei wszystkie teksty liczące po 250 wyrazów lub więcej".

Ukraińcy będą też inaczej, łagodniej oceniani - jak uczniowie ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się.

Reporterka TVN24 rozmawiała o uczniach z Ukrainy z dyrektorem ZSO nr 2 w Poznaniu.

- Postanowili to potraktować jako dodatkowe, ciekawe doświadczenie w życiu. Starali się skupić na zadaniach zamkniętych. Mówili, że sporo strzelali, a zadania otwarte zostawili bez odpowiedzi - mówił Andrzej Karaś.

d2c0alx

Egzamin ósmoklasisty 2022 - tematy

Na teście z języka polskiego najwięcej punktów można otrzymać za napisanie wypracowania. Tekst musi mieć przynajmniej 250 słów, można za niego dostać aż 20 punktów. W tym roku uczniowie mieli do wyboru dwa tematy. Pierwszym była rozprawka, w której należało wykazać, że z przyjaciółmi łatwiej jest pokonać trudności - na podstawie wybranych przez siebie lektur. Drugi to napisanie opowiadania o spotkaniu z jednym z bohaterów wybranej lektury i udowodnienie, że dobrze się ją zna.

W kolejnej części egzaminu ósmoklasiści otrzymali do analizy fragment "Zemsty" Aleksandra Fredry. Na jego podstawie musieli np. ocenić prawdziwość zdań, a inne dokończyć lub ułożyć chronologicznie. Uczniom pokazano też kadry z filmu "Zemsta" i poproszono o ocenę ich komizmu. Sprawdzano również umiejętności dotyczące interpunkcji czy pisania... zaproszeń.

Egzamin ósmoklasisty - arkusze z języka polskiego PAP
Egzamin ósmoklasisty - arkusze z języka polskiegoŹródło: PAP
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2c0alx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2c0alx
d2c0alx