Trwa ładowanie...
d3qlcue

E. L. James

Youtube.com - stopklatki
Źródło: Youtube.com - stopklatki

E. L. James to autorka "Pięćdziesięciu twarzy Greya" – głośnej powieści erotycznej. Brytyjska pisarka naprawdę nazywa się Erika Leonard Mitchell i, jak wyznaje, jej marzeniem było napisanie historii, która zawładnęłaby milionami serc.

E. L. James – biografia

E. L. James przyszła na świat w Londynie, jej ojcem był Szkot, a matka pochodziła z Chile. Brytyjska pisarka uczęszczała do prywatnych szkół dla dziewcząt, a po edukacji szkolnej podjęła studia historyczne na Uniwersytecie Kent. Po ukończonych studiach, E. L. James zatrudniono w szkole filmowej (National Film and Television School), znajdującej się w Beaconsfield.

W 2012 roku, E. L. James znalazła się na liście magazynu "Time" w kategorii: 100 najbardziej wpływowych ludzi. Brytyjska pisarka miejsce w rankingu zapewniła sobie głośnym debiutem. Swoją drogą, powieść E. L. James pod tytułem "Pięćdziesiąt twarzy Greya", otrzymała National Book Award w 2012 roku.

E. L. James prywatnie jest żoną oraz matką dwójki dzieci.

E. L. James – książki

Przed spełnieniem swoich marzeń dotyczących pisarstwa, E. L. James zajęta była wychowywaniem dzieci i pracą zarobkową. Po pewnym czasie kobieta podjęła się spełnienia swojego największego marzenia – tak powstał bestseller E. L. James - "Pięćdziesiąt Twarzy Greya" (tytuł oryg. Fifty Shades of Grey).

E. L. James debiutowała jako autorka fanfików (słowo wywodzi się od pojęcia Fan fiction), inspirowanych sagą "Zmierzch" pióra Stephenie Meyer. Pierwociny swojej twórczości brytyjska pisarka umieszczała w internecie, podpisując się jako Snowqueens Icedragon.

Sławę E. L. James przyniosła jej pierwsza powieść erotyczna pod tytułem "Pięćdziesiąt twarzy Greya". Ta książka E. L. James oraz "Ciemniejsza strona Greya" (drugi tom cyklu) i "Nowe oblicze Greya" (trzeci tom cyklu), rozeszły się w kilkudziesięciu milionach egzemplarzy na całym świecie i zajęły topowe miejsca na listach bestsellerów. Do ciekawostek należy fakt, iż popularna księgarnia internetowa Amazon.com oznajmiła, że "Grey" E. L. James sprzedał się w większej ilości niż ostatnia część cyklu Harry Potter autorstwa J. K. Rowling (dane dotyczą Wielkiej Brytanii).

W 2015 roku do kin wszedł film "Pięćdziesiąt twarzy Greya", zekranizowany na podstawie powieści E.L. James. Główne role w filmie zagrali Dakota Johnson i Jamie Dornan.

d3qlcue

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qlcue
d3qlcue
d3qlcue