Trwa ładowanie...
dz3rmsd

Dziewczyny od szyfrów.One pomogły wygrać II wojnę

książka
dz3rmsd
Oceń jako pierwszy:
Dziewczyny od szyfrów.One pomogły wygrać II wojnę
Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Dziewczyny od szyfrów.One pomogły wygrać II wojnę
Materiały prasowe

Zupełnie nieznana, przemilczana historia młodych kobiet, które złamały klucz do kodów państw osi, pomogły aliantom wygrać wojnę i zrewolucjonizowały kryptoanalizę.

Wojska lądowe i marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych zwerbowały ponad dziesięć tysięcy kobiet z małych miast i elitarnych uniwersytetów do pracy jako łamaczki kodów podczas II wojny światowej. Podczas gdy ich bracia i ukochani chwycili za broń, one przeniosły się do Waszyngtonu, by nauczyć się łamania szyfrów. Ich wysiłki pozwoliły przyspieszyć zakończenie wojny i ocalić mnóstwo osób, a także otworzyły im drzwi do kariery. Surowa przysięga dyskrecji niemalże wymazała ich wysiłki z historii, jednak teraz, dzięki imponującym badaniom i wywiadom z ocalałymi „dziewczynami od szyfrów”, Liza Mundy przywróciła do życia intrygującą i pełną życia historię o odwadze, służbie i osiągnięciach naukowych.

Niezależnie od tego, z jak różnych pochodziły środowisk, kobiety, które spełniały wymagania postawione przez marynarkę wojenną i armię lądową, miały wiele cech wspólnych. Były inteligentne i pomysłowe, a także dążyły do zdobycia wszechstronnego wykształcenia w czasach, gdy edukacji kobiet ani nie promowano, ani nie nagradzano. Zdobyły biegłość w matematyce lub naukach ścisłych albo językach obcych, a częstokroć we wszystkich tych dziedzinach. Były obowiązkowe i kierowały się patriotyzmem, a poza tym żądzą przygód i zaangażowaniem. Nie oczekiwały też żadnej publicznej nagrody za tajną pracę, której się podjęły. Być może ta ostatnia cecha była najważniejsza.

dz3rmsd
Dziewczyny od szyfrów.One pomogły wygrać II wojnę
Numer ISBN

978-83-11-15378-3

Wymiary

145x205

Oprawa

miękka ze skrzydełkami

Liczba stron

456

Język

polski

Podziel się opinią

Share
dz3rmsd
dz3rmsd
dz3rmsd
dz3rmsd
dz3rmsd