Trwa ładowanie...
d2s20tr
d2s20tr

#dzieńdobryWP: Agnieszka Osiecka miała problem ze światem, a nie ze sobą

- Mimo artystycznej duszy Agnieszka Osiecka miała realistyczne podejście do świata, do relacji międzyludzkich, uczuć – mówiła w programie #dzieńdobryWP Karolina Felberg-Sendecka, redaktorka "Dzienników" Osieckiej. - Ona poetyzowała rzeczywistość, którą my mamy na co dzień – dodała Magdalena Nosal z Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2s20tr

- Mimo artystycznej duszy Agnieszka Osiecka miała realistyczne podejście do świata, do relacji międzyludzkich, uczuć – mówiła w programie #dzieńdobryWP Karolina Felberg-Sendecka, redaktorka "Dzienników" Osieckiej. - Ona poetyzowała rzeczywistość, którą my mamy na co dzień – dodała Magdalena Nosal z Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiem.

7 marca mija 20 lat od śmierci Agnieszki Osieckiej. Poetki, autorki piosenek, dziennikarki, pisarki, autorki spektakli teatralnych i telewizyjnych. Z tej okazji w programie #dzieńdobryWP gościły Magdalena Nosal, Dyrektor Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiem i Karolina Felberg-Sendecka, redaktorka "Dzienników" Osieckiej, które opowiedziały o dziedzictwie artystki.

d2s20tr

- Osiecka miała w sobie lekki gen autodestrukcji. Cokolwiek osiągnęła, natychmiast chciała czegoś innego i w efekcie nie mogła się zagnieździć – mówiła Felberg-Sendecka.

Zapytana o alkoholizm Osieckiej, Magdalena Nosal zwróciła uwagę, że poetka żyła w kulturze kawiarnianej. - Była to kultura spotykania się, przebywania w towarzystwach, więc ten alkoholizm to był sposób bywania, przeżywania życia, dodawania mu pewnego smaczku. Ta choroba pojawia się, staje się problemem i w pewnym momencie zaczyna rządzić Agnieszką – mówiła dyrektor Fundacji Okularnica. - Nawet to doświadczenie potrafiła wykorzystać literacko, by dać piękne, dobre świadectwo – dodała Felberg-Sendecka.

Agnieszka Osiecka (ur. 09.10.1936) studiowała na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Reżyserii Filmowej PWSTiF w Łodzi. Córka pianisty i kompozytora Wiktora Osieckiego. W latach 1954-57 współpracowała z prasą literacką i codzienną, m.in. z Głosem Wybrzeża, Nową Kulturą, Sztandarem Młodych i Po prostu. Publikowała tam reportaże i eseje. Później pisała także do Literatury, Kultury i Polski.

W latach 1954-72, jako autorka i członek rady artystycznej, związana była ze Studenckim Teatrem Satyryków (STS) w Warszawie. Jako autorka tekstów zadebiutowała w nim w 1955 piosenką List z wakacji (muz. M. Lusztig).

d2s20tr

W latach 1963-68 współpracowała z Radiowym Studiem Piosenki. Stworzyła około 1800 tekstów piosenek wydanych m.in. w tomach : Kolory (1963),

Wyszłam i nie wróciłam (1969), Listy śpiewające (1971),Sztuczny miód (1977), Żywa reklama (1985). Wydała ponadto tomiki poetyckie : Śpiewające piaski, Opisanie szopki, Imionnik z kwiatem (1979, 1999), Wada serca (1981), Sentymenty (1996).

Agnieszka Osiecka tworzyła również formy prozatorskie : Zabiłam ptaka w locie (1970), Szpetni czterdziestoletni (1985), Czarna wiewiórka (1989), Rozmowy w tańcu (1992-93), Na początku był negatyw. Tworzyła także dla teatru, estrady, radia i tv. Jest autorką dyplomowej etiudy filmowej Słoń, dramatu Znajomi znajomych, cyklu esejów Galeria potworów.

Ze szczególnym umiłowaniem tworzyła collage, sztuki teatralne oraz musicale: Niech no tylko zakwitną Jabłonie (1964), Apetyt na czereśnie (muzyka : Adam Sławiński, 1969), Dziś straszy (muzyka : Andrzej Zieliński, 1972), Łotrzyce (1974), Świnka (1979), Na skróty (1985), Dama z walizką (1986).

d2s20tr

Osiecka napisała również monodram : Biała bluzka, który na scenę przeniosła w 1986 roku Krystyna Janda, wykonując niezapomniane songi : Na zakręcie (muz. P. Gintrowski), I love you cię (muz. J. Koman).

Agnieszka Osiecka pisała także dla dzieci: Wzór na diabelski ogon, Ptakowiec, Dzień Dobry Eugeniuszu, Szczególnie małe sny oraz stworzyła poetyckie songi do Sztukmistrza z Lublina wg I. B. Singera z muzyką Z. Koniecznego i oryginalnym wykonaniu A. Szałapak.

Osiecka stworzyła teksty piosenek do filmów Prawo i pięść, Czterej pancerni i pies, Gangsterzy i filantropi oraz Małżeństwo z rozsądku; teksty piosenek do motywów przewodnich filmów Noce i dnie oraz Jan Serce; teksty piosenek dla kabaretów Bim-Bom, STS, Piwnica Pod Baranami, Pod Egidą i Kabareciku Olgi Lipińskiej.

Ostatnie dni życia spędziła na Wybrzeżu, tworząc songi oraz przenosząc prozę na deski Teatru Atelier w Sopocie (Wilki I. B. Singera z muzyką Z. Koniecznego, Apetyt na śmierć według Zoo - Story i Sandbox E. Albeego z muzyką E. Korneckiej, Do dna na podstawie L. Pietruszewskiej z muzyką P. Gintrowskiego).

Agnieszka Osiecka zmarła 7 marca 1997 roku.

Oprac. JZ

d2s20tr

Podziel się opinią

Share
d2s20tr
d2s20tr