Trwa ładowanie...
d4eyg4x
31-07-2012 00:00

Drzwi

książka
Oceń jako pierwszy:
d4eyg4x
Drzwi
Rok wydania
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Refleksyjno-filozoficzna, dojrzała powieść koronująca dwie poprzednie. W warstwie realistycznej (przy czym realizm u Kalwasa nigdy nie jest czystym realizmem, zawsze są to jego impresje, jego interpretacja, jego wrażliwość) jest to absolutnie jedyny w swoim rodzaju opis wrażeń z dzieciństwa, spędzonego w rodzinnym domu na warszawskim Mokotowie wśród starych ludzi: babci, ciotek, wujków i chorego umysłowo kuzyna. Drugiego takiego opisu starości i choroby trudno by szukać w literaturze.

Dzieciństwo to jest widziane nie tyle z perspektywy lat, co z perspektywy miejsca - odległego, przesiąkniętego aurą kultury wieków Damaszku. W tej podróży towarzyszy mu - w plecaku, w sercu i w umyśle - na nowo odczytany Witold Gombrowicz. Do nieustającej polemiki na temat Gombrowicza Piotr Ibrahim Kalwas dołącza swoją. Uwielbiając go i krytykując zarazem prowokuje czytelnika do kolejnej dyskusji.

Podobnie jak do dyskusji, w której nie obędzie się zapewne bez rzucania gromów pod adresem Autora - obrońcy wyznawców Allacha (i nie tylko), prowokuje wiele innych opinii pełnego wewnętrznych sprzeczności Autora. Ale - jak sam pisze: "To tylko książka. Zawsze możesz z niej wyjść. Właściwie nie musisz wcale do niej wchodzić".

Drzwi
Numer ISBN

83-60336-07-5

Wymiary

125x195

Gatunek

Powieści i opowiadania

Oprawa

3

Liczba stron

248

d4eyg4x

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eyg4x
d4eyg4x
d4eyg4x