Trwa ładowanie...
d1j8dlz
15-04-2010 00:00

Drogi i manowce

książka
Oceń jako pierwszy:
d1j8dlz
Drogi i manowce
Tytuł oryginalny

Routes et deroutes. Entretiens avec Irene Lichtenstein-Fall

Rok wydania
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Na propozycję cyklu rozmów z Irene Lichtenstein-Fall, znaną francuską dziennikarką radiową i telewizyjną, Nicolas Bouvier przystał prawie bez namysłu. Pociągający wydał mu się pomysł rozmawiania "o wszystkim, co nas trzyma przy życiu lub dobija" z osobą, z którą przez wiele lat blisko współpracował i którą cenił i podziwiał. Spodobała mu się także formuła planowanej książki: zamiast "produkowania tekstu" zapis konwersacji, z zachowaniem jej swobodnego tonu i naturalnej świeżości, nieprzewidywalnych zwrotów, a nawet potknięć i luk.

Efektem ivh spotkań jest ta niezwykła lektura. Po znakomitych tomach prozy - Oswajaniu świata Rybie-Skorpionie, Dzienniku z wysp Aran i innych miejsc oraz niedawno wydawanej Kornice japońskiej - możemy poznać fascynujące życie artysty, zanurzając się w przyjacielski dialog. Okras dzieciństwa, atmosfera rodzinnego domu, literackie zauroczenia, niecierpliwość serca popychająca człowieka do włóczęgi po dalekim świecie, tajemnice pisarskiego rzemiosła oraz osobiste pasje: fotografia, ikonografia czy poezja... wszystko to dociera do nas w niepokojąco wibrującej konwersacji, swobodnym, lecz jakże wysmakowanym dyskursie, prowadzonym ze zdumiewającą szczerością. Gdy wsłuchamy się w ton wypowiedzi, "opisanie świata" à la Bouvier okaże się wierzchołkiem góry lodowej w morzu przygód, przemyśleń i dokonań.

Dodatkową atrakcją książki są zdjęcia pisarza z różnych okresów jego życia oraz fotografie jego autorstwa, przedstawiające bliskie mu osoby i miejsca.

Drogi i manowce
Numer ISBN

83-88459-08-2

Wymiary

145x235

Gatunek

Biografie i autobiografie,Publicystyka i felietony

Oprawa

1

Liczba stron

178

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1j8dlz
d1j8dlz
d1j8dlz