Trwa ładowanie...

Polsko-niemiecka nagroda dla Doroty Masłowskiej. "Jasne, jeszcze ci 5000 euro potrzebne"

Dorota Masłowska potwierdziła, że została jedną z laureatek nagrody literackiej. Zamieściła też reakcję kolegi po fachu, Janusza Rudnickiego.

Polsko-niemiecka nagroda dla Doroty Masłowskiej. "Jasne, jeszcze ci 5000 euro potrzebne"Źródło: Getty Images
d2ya44d
d2ya44d

Polsko-niemiecka nagroda literacka im. Samuela Bogumiła Lindego została w tym roku przyznana Dorocie Masłoweskiej i Dei Loher. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się dopiero 18 października w Getyndze. Już teraz jednak wiadomo, że Masłowska i Loher dostaną po 5 tys. euro. "Z radością informuję, że razem z Deą Loher zostałam laureatką polsko-niemieckiej nagrody literackiej Samuel Bogumił Linde Preis 2020! Janusz Rudnicki się cieszy" – napisała Masłowska na Facebooku, zamieszczając zrzut ekranu z komunikatora z wiadomością o treści: "Jasne, jeszcze ci 5000 euro potrzebne".

Janusz Rudnicki, od lat mieszkający i pracujący w Hamburgu, zdobył tę samą nagrodę w 2014 r.

Nagroda im. Samuela Bogumiła Lindego jest przyznawana od 1996 r. przez miasta partnerskie Toruń i Getyngę. Swoim imieniem upamiętnia toruńskiego językoznawcę, żyjącego w latach 1771-1847. Był m.in. slawistą, tłumaczem, językoznawcą i autorem XIX-wiecznego Słownika Języka Polskiego. W każdym roku nagroda jego imienia trafia do literatów z Polski i Niemiec. Pierwszymi laureatami byli Wisława Szymborska i Gunter Grass. W zeszłym roku nagrodę otrzymali Szczepan Twardoch i Christoph Hein.

d2ya44d

Dorota Masłowska debiutowała opowiadaniami publikowanymi w prasie w 2000 r., a w 2002 r. ukazała się jej pierwsza powieść "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną". Książka stała się bestsellerem i została przetłumaczona na 10 języków. 20-letnia pisarka z Wejherowa zdobyła nominację do Nike i Paszport "Polityki". Nagroda Literacka Nike trafiła do niej w 2006 r. za drugą powieść, "Paw królowej". Ostatnia książka Masłowskiej pt. "Inni ludzie" ukazała się w 2018 r.

getty
Źródło: getty

Pochodząca z Bawarii Dea Loher to jedna z najważniejszych postaci niemieckiego teatru współczesnego i powieściopisarka. 56-latka ma na swoim koncie kilkanaście dramatów ("Przestrzeń Olgi", "Niewina"), wystawianych m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu i krakowskim Starym Teatrze. Za swoją ostatnią powieść, "Bugatti taucht auf" (2012), była nominowana do Niemieckiej Nagrody Literackiej.

Obejrzyj: Koronawirus. Jak gwiazdy spędzają kwarantannę?

d2ya44d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ya44d