Trwa ładowanie...
nagroda literacka
28 kwietnia 2020, 11:04

Polsko-niemiecka nagroda dla Doroty Masłowskiej. "Jasne, jeszcze ci 5000 euro potrzebne"

Dorota Masłowska potwierdziła, że została jedną z laureatek nagrody literackiej. Zamieściła też reakcję kolegi po fachu, Janusza Rudnickiego.

Polsko-niemiecka nagroda dla Doroty Masłowskiej. "Jasne, jeszcze ci 5000 euro potrzebne"Źródło: Getty Images
d1l1wlh
d1l1wlh

Polsko-niemiecka nagroda literacka im. Samuela Bogumiła Lindego została w tym roku przyznana Dorocie Masłoweskiej i Dei Loher. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się dopiero 18 października w Getyndze. Już teraz jednak wiadomo, że Masłowska i Loher dostaną po 5 tys. euro. "Z radością informuję, że razem z Deą Loher zostałam laureatką polsko-niemieckiej nagrody literackiej Samuel Bogumił Linde Preis 2020! Janusz Rudnicki się cieszy" – napisała Masłowska na Facebooku, zamieszczając zrzut ekranu z komunikatora z wiadomością o treści: "Jasne, jeszcze ci 5000 euro potrzebne".

Janusz Rudnicki, od lat mieszkający i pracujący w Hamburgu, zdobył tę samą nagrodę w 2014 r.

Nagroda im. Samuela Bogumiła Lindego jest przyznawana od 1996 r. przez miasta partnerskie Toruń i Getyngę. Swoim imieniem upamiętnia toruńskiego językoznawcę, żyjącego w latach 1771-1847. Był m.in. slawistą, tłumaczem, językoznawcą i autorem XIX-wiecznego Słownika Języka Polskiego. W każdym roku nagroda jego imienia trafia do literatów z Polski i Niemiec. Pierwszymi laureatami byli Wisława Szymborska i Gunter Grass. W zeszłym roku nagrodę otrzymali Szczepan Twardoch i Christoph Hein.

d1l1wlh

Dorota Masłowska debiutowała opowiadaniami publikowanymi w prasie w 2000 r., a w 2002 r. ukazała się jej pierwsza powieść "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną". Książka stała się bestsellerem i została przetłumaczona na 10 języków. 20-letnia pisarka z Wejherowa zdobyła nominację do Nike i Paszport "Polityki". Nagroda Literacka Nike trafiła do niej w 2006 r. za drugą powieść, "Paw królowej". Ostatnia książka Masłowskiej pt. "Inni ludzie" ukazała się w 2018 r.

getty
Źródło: getty

Pochodząca z Bawarii Dea Loher to jedna z najważniejszych postaci niemieckiego teatru współczesnego i powieściopisarka. 56-latka ma na swoim koncie kilkanaście dramatów ("Przestrzeń Olgi", "Niewina"), wystawianych m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu i krakowskim Starym Teatrze. Za swoją ostatnią powieść, "Bugatti taucht auf" (2012), była nominowana do Niemieckiej Nagrody Literackiej.

Obejrzyj: Koronawirus. Jak gwiazdy spędzają kwarantannę?

d1l1wlh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l1wlh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj