Trwa ładowanie...
d5wqn2x

Donna Tartt

Inne
Źródło: Inne

Jest autorką dwóch powieści, kilku opowiadań i esejów. Jej debiutancka Tajemna historia – powieść, pełna wyrafinowanych aluzji literackich, koncentrowała się na elitarnej grupie studentów z Nowej Anglii, którzy pod wrażeniem studiów nad klasyczną Grecją, mordują farmera podczas krwawych bachanaliów, a następnie zwracają się przeciwko jednemu ze swoich. Opowieść o studentach klasycznej greki przyniosła autorce ogromny rozgłos i popularność zarówno wśród czytelników jak i krytyków literackich. Po Tajemnej historii okrzyknięto Donnę Tartt nowym Oskarem Wilde’em. Dzięki tej książce Tartt trafiła do świata autorów bestsellerów, książkę zaś przetłumaczono na 24 języki, w samych Stanach Zjednoczonych sprzedano jej ponad milion egzemplarzy. Praca nad tym tytułem zajęła pisarce 9 lat.

To osoba, która swoją erudycję nosi równie skromnie, jak eleganckie kostiumy, przybyła znikąd i nagle była wszędzie. Jej obszerna, bogata powieść wzbudziła entuzjazm większości krytyków, a drobniutka Tartt (metr pięćdziesiąt, czterdzieści kilo) dbała o wizerunek, któremu nie sposób było się oprzeć. Media były pod wrażeniem jej białej cery, kruczoczarnych włosów i oczu koloru mrożonej zielonej herbaty. Z jednakową łatwością cytowała Nietzschego i Piotrusia Pana, w jej głosie pobrzmiewało dalekie echo akcentu Missisipi, ścierpiała też kilka niemądrych pytań o życie osobiste.

Jest niezwykle skryta, jeśli chodzi o tę sprawę. Pisanie pochłania człowieka praktycznie w pełni - mówi Tartt. Nie pozostawia wiele miejsca ani pragnień na cokolwiek innego. Mieszka na Upper West Side na Manhattanie lub na farmie w Virginii z dwoma mopsami, Pongo i Cecilem oraz boston terierem imieniem Baron.

Donna Tartt
Data urodzenia

22.12.1963

Miejsce urodzenia

Greenwood, Mississippi, USA

Bibliografia
d5wqn2x

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5wqn2x
d5wqn2x
d5wqn2x