Dni Książki Żydowskiej w Warszawie
VI Dni Książki Żydowskiej rozpoczęły się w niedzielę w synagodze przy ul. Twardej w Warszawie. Podczas pięciodniowej imprezy będzie można kupić lub obejrzeć ponad 500 tytułów. Będą również spotkania z autorami, warsztaty piosenki jidysz oraz wystawa fotografii z Jerozolimy.
Jeden z liderów społeczności żydowskiej w Polsce i współorganizator targów Konstanty Gebert powiedział, że impreza ta odbudowuje żydowską kulturalną obecność w Warszawie, mieście, które kiedyś było stolicą żydowskiej myśli, literatury i kultury. Dodał, że warszawiacy są zawsze bardzo zainteresowani Dniami Książki Żydowskiej.
– Od pierwszych Dni Książki nie było spotkania, na którym by były wolne miejsca, nie było dnia, żeby nie sprzedawały się dobrze żydowskie książki i nie było dnia, żeby tu nie przychodzili warszawiacy – podkreślił Konstany Gebert.
Ambasador Izraela Szewach Weiss powiedział, że bardzo duże zainteresowanie żydowską kulturą w Polsce wynika z tęsknoty jednego narodu do drugiego. Dodał, że od kiedy odnowiła się w Polsce tradycja konstytucjonalna i demokratyczna, rozszerza się ciekawość i tęsknota jednego narodu do drugiego.
W poniedziałek zaprezentowana zostanie, między innymi, jedna z nowości tegorocznych Dni Książki Żydowskiej – Czas ambasadora – wybór artykułów i wywiadów dokumentujących misję dyplomatyczną w Polsce Szewacha Weissa.