Trwa ładowanie...

"Dawno temu w Warszawie" to idealna kontynuacja. Jeszcze lepsza w wersji audio

Po dziewięciu latach od wydania "Ślepnąc od świateł" Jakub Żulczyk powrócił do swoich bohaterów i dał czytelnikom odpowiedzi na pytania, jak potoczyły się dalsze losy dilera Jacka, jego przyjaciółki Paziny i gangstera Dario. Powstała z tego sążnista, mocna powieść, która nabiera jeszcze pełniejszego wymiaru w formie audiobooka czytanego przez znane osoby.

W "Ślepnąc od świateł" w gangstera Dario wcielił się Jan Frycz. Jego postać powraca w "Dawno temu w Warszawie"W "Ślepnąc od świateł" w gangstera Dario wcielił się Jan Frycz. Jego postać powraca w "Dawno temu w Warszawie"Źródło: HBO
d2gzqv4
d2gzqv4

Gwoli przypomnienia - narratorem pierwszej części cyklu był Jacek (w serialowej adaptacji HBO zwany Kubą - w tej roli Kamil Nożyński), prężnie działający diler narkotyków zaopatrujący elitę Warszawy, w tym gwiazdy telewizji i polityków. Jego pozornie elegancki, określony w sztywnych ramach biznes funkcjonuje dzięki wsparciu lokalnych gangsterów. Dopiero pojawienie się po odsiadce w więzieniu Daria (w którego w serialu wcielał się Jan Frycz) burzy cały spokój. 

Akcja "Dawno temu w Warszawie" przenosi nas do początków pandemii koronawirusa w 2020 r. Przymusowe zamknięcie w domach to złote żniwa dla dilerów. Na rynku popularność zyskuje nowy narkotyk tzw. świetlik, który jest silniejszy od heroiny i znacznie szybciej i mocniej uzależnia. 

Dowiadujemy się o tym nie tylko z jednostronnej narracji. Tym razem Jakub Żulczyk postawił na trzech bohaterów na pierwszym planie. W audiobooku Audioteki w Jacka wcielił się Krzysztof Zalewski, głosem Paziny tak samo jak w ekranizacji HBO przemówiła Marta Maliszewska, a jako nowy diler Kurtka zadebiutował Marcin Januszkiewicz. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Audiobooki, od których się nie oderwiecie. Masa superprodukcji

Jackowi zgodnie z planem udało się uciec do Argentyny, lecz po latach zostaje zmuszony do powrotu, gdy na jego drodze znów staje Dario. Tymczasem Marta Pazińska za oddane jej przez dawnego przyjaciela pieniądze z narkobiznesu stworzyła azyl dla nietypowej młodzieży, głównie nastolatków LGBT+, którzy nie znajdują akceptacji w swoich domach. Zgodnie więc ze stylem Żulczyka w kryminalnej książce nie brakuje społecznych obserwacji osadzonych w aktualnej polskiej rzeczywistości.

d2gzqv4

Kontynuacja godna oryginału

W porównaniu do "Ślepnąc od świateł" brakuje motywów onirycznych, sny odchodzą w niepamięć w zderzeniu z jeszcze bardziej przygnębiającą codziennością. Język, którym przemawiają bohaterowie i opisują otaczający ich świat, jest dosadny, przejmujący, ale i momentami figlarny. Nie bez kozery pozostaje interpretacja Krzysztofa Zalewskiego, Marty Maliszewskiej i Marcina Januszkiewicza. Każda z nich jest zupełnie inaczej nacechowana emocjonalnie, jednak razem tworzy spójną całość. Aż zaczęłam wyobrażać, czy to właśnie ta trójka nie powinna pojawić się w ekranizacji. Oficjalnie nie wiadomo, czy druga część przygód bohaterów z mrocznej Warszawy trafi na ekrany.

Słuchając audiobooka Audioteki "Dawno temu w Warszawie", nie mogłam pozbyć się myśli, że Żulczykowi udało się stworzyć kontynuację idealną. Mimo że styl autora nieco się zmienił, dojrzał, to z powodzeniem wprowadził nowe rozwiązania stylistyczne i wątki, które jednak nie pozbawiły książki pierwotnego klimatu "Ślepnąć od świateł". Pełnego beznadziei, brutalności, braku nadziei na cokolwiek lepszego. Tu już nie podglądamy odklejonej "warszawki", liczy się czyste gangsterskie zło. Mimo to lektura wciąga do granic możliwości. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2gzqv4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gzqv4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj