Trwa ładowanie...
d2z2j52
30 stycznia 2020, 22:11

Dawne mapy. Podróż w przeszłość

książka
Oceń jako pierwszy:
d2z2j52
Dawne mapy. Podróż w przeszłość
Tytuł oryginalny

A journey back In time through maps

Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Bogato ilustrowane Dawne mapy prezentują historię kartografii, począwszy od Tabula Peutingeriana (której oryginał pochodzi z I wieku p.n.e.) aż do XX‑wiecznych map propagandowych. To zapis poznawania świata wielu pokoleń, wyobrażeń o świecie istniejącym, ale i wyobrażonym, którego nigdy nie było. Te mapy pozwolą nam wyruszyć śladami dawnych odkrywców, ale i XIX‑wiecznych dżentelmenów podróżników, umożliwią zrozumienie specyfiki mało znanej kartografii fantazyjnej i tej wciąż popularnej – perswazyjnej.

W tę niezwykłą podróż w czasie zabiera nas Kevin J. Brown, marszand rzadkich map, który sam przemierzył niejeden taki szlak, a dawnej kartografii podporządkował całe swoje życie.

Dawne mapy. Podróż w przeszłość
Numer ISBN

978-83-213-5111-7

Wymiary

275x320

Oprawa

twarda

Liczba stron

208

Język

polski

Fragment

Fragmet wstępu

Ta ilustrowana książka opowiada historię świata na podstawie map, poczynając od niektórych najwcześniejszych znanych przedstawień kartograficznych, po XX‑wieczne mapy propagandowe. Została tu zobrazowana nie tylko historia kartografii i geografii zarazem, lecz także dzieje tego, jak postrzegamy świat, siebie nawzajem, a wreszcie nas samych. Zamieszczone mapy ilustrują różne religijne, społeczne i ekonomiczne sposoby widzenia świata i odnoszenia się do niego. Dwie pierwsze mapy, Tabula Peutingeriana i Mappa mundi z Hereford, stanowią zarówno początek, jak i zakończenie naszej podróży. Kontrast między nimi obrazuje przykłady pewnych idei tworzenia map oraz nieuniknione sprzeczności, z jakimi zmagają się kartografowie: między nauką a religią, fizycznością a duchowością, rzeczywistością a fikcją, tym, co faktyczne, a tym, co praktyczne, neutralnością a przekonywaniem. Naszą podróż rozpoczynamy od mapy Tabula Peutingeriana, która w swojej formie i funkcji jest zarówno nowoczesna, jak i prymitywna. Tabula Peutingeriana nie opiera się na skali matematycznej, dlatego też często jest uważana za nieco prymitywną w porównaniu z niektórymi późniejszymi mapami. Jest to natomiast praktyczna mapa drogowa, pokazująca odległości w milach między miastami i stacjami pośrednimi w starożytnym rzymskim systemie drogowym. Jako taką, najłatwiej zrozumieć ją w kategoriach współczesnych przez porównanie z bardzo nowoczesnym planem londyńskiej kolei podziemnej. Oba opracowania skupiają się na drogach i stacjach pośrednich, a pomijają takie pojęcia, jak względna skala, dzięki czemu są prostsze w odbiorze i bardziej czytelne. Obie są mapami praktycznymi, które podają wyraźne…

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z2j52
d2z2j52
d2z2j52
d2z2j52
d2z2j52

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj