Trwa ładowanie...
d30kd92

David Lagercrantz

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

David Lagercrantz ma na koncie znaczący epizod bycia pisarzem-widmo. Nominowano go do prestiżowych nagród literackich w Szwecji oraz w Wielkiej Brytanii. Czynnie działa w słynnym PEN Clubie oraz finansuje lokalne stowarzyszenie dziecięco-młodzieżowe i szkolenia dziennikarskie.

David Lagercrantz – życiorys

David Lagercrantz mieszka z żoną, Anne Bergman, dziennikarką telewizyjną oraz trójką dzieci w rodzinnym Sztokholmie. Ma szlacheckie korzenie i czwórkę rodzeństwa. Uprawiał tenisa stołowego, studiował filozofię, religioznawstwo, dziennikarstwo. Karierę zawodową zaczynał od pracy reportera kryminalnego w prasie. David Lagercrantz należy do międzynarodowego stowarzyszenia pisarzy, które aktywnie broni prześladowanych pisarzy, ponadto wspiera (nie tylko finansowo) propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych w swojej ojczyźnie.

David Lagercrantz – książki i filmy

David Lagercrantz zadebiutował na rynku literackim w 1997 roku biografią podróżnika Görana Kroppa, kolejna była historia następnego Szweda, wynalazcy Håkana Lansa, przeniesiona na ekrany jako dokument ”Patent 986”. Pierwsza powieść Davida Lagercrantza o matematyku, Alanie Turingu, była już hitem, podobnie jak autobiografia Zlatana Ibrahimovića, którą dziennikarz stworzył jako ghostwriter i pobił wszelkie rekordy bestsellerów w Szwecji.

David Lagercrantz dostał zlecenie na kontynuację pracy Stiega Larssona, zmarłego przedwcześnie na zawał serca autora światowego hitu, trylogii ”Millennium”, wydanej już pośmiertnie. David Lagercrantz wydał dwie pozycje z cyklu i zdobyły one uznanie czytelników oraz świetne recenzje na kilku kontynentach. W pierwszej z nich, ”Dziewczynie w sieci pająka”, przeniesionej na wielkie ekrany w 2018 roku, zobaczymy Claire Foy (z ”The Crown”) oraz Scerrira Gudnassona. Zastąpiła ona w roli kultowej już bohaterki, Lisbeth Salander, Noomi Rapace oraz Rooney Marę.

d30kd92

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30kd92
d30kd92
d30kd92