Trwa ładowanie...
d1nbmm4

David Foster Wallace

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, fot: Steve Rhodes / flickr.com

David Foster Wallace to wielokrotnie nagradzany amerykański pisarz postmodernistyczny i wykładowca uniwersytecki, żył w latach 1962–2008. Jego ostatnia powieść "The Pale King" była nominowana do Nagrody Pulitzera w kategorii Fikcja.

David Foster Wallace – życiorys

David Foster Wallace urodził się w 1962 roku jako syn nauczycieli akademickich. W młodości grał w tenisa, ukończył szkołę średnią Urbana High School, a następnie Amherst College pod kierunkiem języka angielskiego i filozofii – jego praca dyplomowa o fatalizmie Richarda Taylora została wyróżniona Gail Kennedy Memorial Prize i opublikowana pośmiertnie w 2011 roku. Po ukończeniu college'u studiował kreatywne pisanie na Uniwersytecie Arizony, ukończył je w 1987 roku i przeprowadził się do Massachusetts, gdzie przez pewien czas uczęszczał na podyplomowe studia filozoficzne na Uniwersytecie Harvarda.

W 1991 roku David Foster Wallace rozpoczął karierę akademicką w bostońskim Emerson College, gdzie wykładał literaturę. Rok później przeniósł się na Uniwersytet State Illinois, a w 2002 roku przeprowadził się do Claremon w Kalifornii, gdzie uczył w Pomona College.

W ciągu swojego życia David Foster Wallace zmagał się z depresją, alkoholizmem i uzależnieniem od narkotyków, niejednokrotnie trafiał na oddział psychiatryczny. Na depresję cierpiał ponad 20 lat, zaczęły występować u niego wyraźne skutki uboczne, więc za radą lekarza odstawił jeden z antydepresantów. Jedną z alternatywnych form leczenia były elektrowstrząsy, jednak ani one, ani powrót do dawnych leków nie złagodziły objawów choroby. We wrześniu 2008 roku Wallace popełnił samobójstwo, miał 46 lat.

David Foster Wallace – rodzina

Rodzicami Davida Fostera byli James Donald Wallace, profesor etyki na Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign, oraz Sally Jean Wallace profesor angielskiego w Parkland College. Matka i ojciec Wallace'a byli ateistami, natomiast sam pisarz dwukrotnie próbował dołączyć do kościoła katolickiego, jednak bez skutku, zaczął więc uczęszczać do kościoła mennonitów. David Foster miał też młodszą siostrę Amy Wallace Havens.

David Foster Wallace – książki

Pierwszą książka Wallace'a była powieść "The Broom of the System" (1987) powstała na bazie jego pracy dyplomowej z języka angielskiego. Pisząc tę książkę, Wallace odkrył powołanie do zostania pisarzem. Poza debiutem literackim do najważniejszych dzieł autora zalicza się "Infinite Jest" (1996) i przetłumaczone na polski przez Jolantę Kozak tytuły "Rzekomo fajna rzecz, której nigdy więcej nie zrobię. Eseje i rozważania" (1997, wyd. polskie 2016) oraz "Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi" (1999, wyd. polskie 2015).

Twórczość Davida Fostera Wallace'a obejmuje też zbiory opowiadań "Girl with Curious Hair" (1989) i "Oblivion: Stories" (2004), a także eseje i książki należące do gatunku literatury faktu, niektóre wydane pośmiertnie: "Up, Simba!" (2000), "Consider the Lobster" (2005), "This Is Water" (2009), "Fate, Time, and Language: An Essay on Free Will" (2011) i "Both Flesh and Not" (2012).

Książki Davida Fostera Wallace'a wpłynęły na twórczość takich pisarzy jak Dave Eggers, Zadie Smith, Elizabeth Wurtzel, Rivka Galchen, Matthew Gallaway, Charles Yu i Deb Olin Unferth.

David Foster Wallace – nagrody

Po raz pierwszy David Foster Wallace został nagrodzony Whiting Award w 1987 roku. W 1996 roku wyróżniono go Salon Book Award i Lannan Literary Award w kategorii fikcja. Za książkę "Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi" otrzymał w 1997 roku Aga Khan Prize for Fiction. Wydana pośmiertnie powieść Wallace'a "The Pale King" była nominowana do Nagrody Pulitzera w 2012 roku.

David Foster Wallace
Data urodzenia

21.02.1962

Miejsce urodzenia

Ithaca, Nowy Jork, USA

Data śmierci

12.09.2008

Miejsce śmierci

Claremont, Kalifornia, USA

Bibliografia
d1nbmm4

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nbmm4
d1nbmm4
d1nbmm4
d1nbmm4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj