Trwa ładowanie...
d6iqn72

Zadie Smith

Brytyjska pisarka, autorka opowiadań i powieści.

Należy do czołówki młodych pisarzy anglojęzycznych. Jej błyskotliwa debiutancka powieść Białe zęby zdobyła prestiżową brytyjską nagrodę literacką Whitbreada i długo nie schodziła z list bestsellerów w wielu krajach.

Po sukcesie Białych zębów ciemnoskóra, zaledwie 29-letnia pisarka, z dnia na dzień stała się gwiazdą brytyjskiej literatury i ulubienicą mediów. Towarzyszyły temu kolorowe zdjęcia na okładkach magazynów, wywiady w prasie i telewizji, międzynarodowy sukces czytelniczy i oczywiście wielkie pieniądze.

To doświadczenie "kwadransa sławy" Smith wykorzystała w swej książce zatytułowanej Łowcy autografów, która jest historią współczesnego głodu choćby odprysku sławy, symbolizującego pragnienie przynależności do wspólnoty oraz marzenie o nieśmiertelności. To opowieść o świecie piętnastominutowych gwiazd i gwiazdeczek, któremu Zadie Smith dobrze się przyjrzała, gdyż sama była jego bohaterką.

Jest laureatką wielu nagród literackich, m.in. the Guardian First Book Award, the Whitbread Prize dla debiutanta w 2000 roku, WH Smith Book Award dla nowego talentu, the Commonwealth Writers First Book Award i Betty Trask Award dla obywateli krajów Commonwealthu poniżej 35 lat.

d6iqn72

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6iqn72
d6iqn72
d6iqn72