Trwa ładowanie...
d3jt3y0
18-09-2013 00:00

Czarne gwiazdy

książka
Oceń jako pierwszy:
d3jt3y0
Czarne gwiazdy
Rok wydania
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

17 głośnych reportaży o Nkrumahu, Ghanie, Kongu i Lumumbie.

Po ponad 50 latach nieobecności na polskim rynku wznowiona zostanie pierwsza afrykańska książka Ryszarda Kapuścińskiego. „Czarne gwiazdy” to 17 głośnych reportaży**o Kwame Nkrumahu, Ghanie, Patrisie Lumumbie i Kongu powstałych w latach 1960 - 62.

Dzięki relacjom z Konga publikowanym w tygodniku „Polityka” autor zdobył pierwsze miejsce w plebiscycie na najpopularniejszego autora „Polityki” w roku 1961.

W 1962 roku wyjechałem do Dar es-Salaam otwierać pierwszą polską placówkę prasową w Afryce - wspominał Ryszard Kapuściński. - Afryka była wtedy w procesie wyzwalania się. To był wielki temat w całej ówczesnej prasie. Jechałem tam już z pewnym doświadczeniem i niewielkim dorobkiem afrykańskim. Zacząłem pisać cykl reportaży o Nkrumahu i o Ghanie, o Kongu i o Lumumbie, bo byłem w obu tych krajach. Ale nie miałem czasu ich dokończyć, bo zostałem znowu wysłany do Afryki. „Czarne gwiazdy” składają się z moich niedokończonych książek o Nkrumahu i o Lumumbie - dwóch wielkich przywódcach niepodległej Afryki.

„Czarne gwiazdy” to preludium do książki „Gdyby cała Afryka…”. Na wznowienie pierwszej afrykańskiej książki Kapuścińskiego trzeba było czekać pół wieku. Trzydziestoletni reporter pokazuje początki niepodległej Ghany z perspektywy przypadkowo spotkanych rozmówców w kolonialnym hoteliku, na ulicy, na targu. Dla wielu z nich idee wolności, symbolika postaci Kwame Nkrumaha są czymś nowym, trudno przekładającym się na ich życie. W literaturze światowej nieliczne są świadectwa pozwalające zobaczyć tak głęboko, czym dla tzw. zwyczajnego człowieka była nowa rzeczywistość, enigmatycznie opisywana w podręcznikach historii jako niepodległość. - pisze profesor Jan J. Milewski.

Książka została wzbogacona o przypisy, m.in. Eugeniusza Rzewuskiego, Bożeny Dudko, Jana J. Milewskiego czy Bogumiła Jewsiewickiego.

Dodatkowo czytelnicy znajdą 10 fotografii Ryszarda Kapuścińskiego z Ghany oraz opowieść fotograficzną ze zdjęć agencyjnych o Kwame Nkrumahu i Patrisie Lumumbie.

Czarne gwiazdy
Numer ISBN

978-83-268-1259-0

Wymiary

135x210

Gatunek

Literatura faktu

Oprawa

6

Liczba stron

208

d3jt3y0

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jt3y0
d3jt3y0
d3jt3y0