Trwa ładowanie...
d3aloo2
15-04-2010 00:00

Dlaczego zginął Karl von Spreti

książka
Oceń jako pierwszy:
d3aloo2
Dlaczego zginął Karl von Spreti
Rok wydania
Wydawnictwo
Inne
Źródło: Inne

Pierwsze wydanie tej książki ukazało się w grudniu 1970 roku. Jej kanwą jest głośne w latach 60. XX wieku porwanie i zabójstwo ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Gwatemali Karla von Spretiego. W słowie wstępnym do pierwszego wydania Ryszard Kapuściński napisał: "Zdaję sobie sprawę, że reportaż ten zawiera strony szokujące, uważam więc za konieczne powiedzieć, że każde jego zdanie jest oparte na dokumentach, a moje wrażenia osobiste stanowią tylko marginalną część całości" i zastrzegał, że rzecz nie dotyczy tylko i wyłącznie dramatu ambasadora von Spretiego, ale że jest to również "reportaż o zbrodni jako narzędziu panowania. A także o mechanizmach intensyfikacji terroru w kraju, w którym inne metody rządzenia i dominacji kolonialnej są już niemożliwe".

Ten tekst, po skrócie i przeróbkach autora oraz pod zmienionym tytułem Śmierć ambasadora, ukazał się w książce Chrystus z karabinem na ramieniu w 1975 roku.
Podstawą niniejszego wznowienia jest odnaleziony w archiwum Ryszarda Kapuścińskiego egzemplarz pierwszego wydania, na którym pisarz naniósł własnoręcznie poprawki.

Dlaczego zginął Karl von Spreti
Wymiary

126x205

Oprawa

6

Liczba stron

104

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3aloo2
d3aloo2
d3aloo2