Trwa ładowanie...
d4dv4mb
15-04-2010 00:00

Dlaczego zginął Karl von Spreti

książka
Oceń jako pierwszy:
d4dv4mb
Dlaczego zginął Karl von Spreti
Rok wydania
Wydawnictwo
Inne
Źródło: Inne

Pierwsze wydanie tej książki ukazało się w grudniu 1970 roku. Jej kanwą jest głośne w latach 60. XX wieku porwanie i zabójstwo ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Gwatemali Karla von Spretiego. W słowie wstępnym do pierwszego wydania Ryszard Kapuściński napisał: "Zdaję sobie sprawę, że reportaż ten zawiera strony szokujące, uważam więc za konieczne powiedzieć, że każde jego zdanie jest oparte na dokumentach, a moje wrażenia osobiste stanowią tylko marginalną część całości" i zastrzegał, że rzecz nie dotyczy tylko i wyłącznie dramatu ambasadora von Spretiego, ale że jest to również "reportaż o zbrodni jako narzędziu panowania. A także o mechanizmach intensyfikacji terroru w kraju, w którym inne metody rządzenia i dominacji kolonialnej są już niemożliwe".

Ten tekst, po skrócie i przeróbkach autora oraz pod zmienionym tytułem Śmierć ambasadora, ukazał się w książce Chrystus z karabinem na ramieniu w 1975 roku.
Podstawą niniejszego wznowienia jest odnaleziony w archiwum Ryszarda Kapuścińskiego egzemplarz pierwszego wydania, na którym pisarz naniósł własnoręcznie poprawki.

Dlaczego zginął Karl von Spreti
Wymiary

126x205

Oprawa

6

Liczba stron

104

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dv4mb
d4dv4mb
d4dv4mb
d4dv4mb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj